ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

تلاش روسیه و امریکا درتامین مناسبات عادی

© Sputnik / Edward Pesov / ورود به گالری تصاویرکری و لاوروف
کری و لاوروف - اسپوتنیک افغانستان
تلاش روسیه و آمریکا برای بازگرداندن روابط عادی

 بازدید جان کری وزیر خارجه آمریکا از سوچی سفر نمادین شد، هر چند طرفین اعتراف کردند که هیچ کس در انتظار جهشی از آن دیدار نبود.

ابتدا قرار بود که کری تنها با سرگئی لاوروف همتای روسی خود ملاقات کند, ولی بعد دیدار دو نفره کری با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه بعمل آمد.

به گفته یوری اوشاکوف دستیار ریاست جمهوری پایه مسکو علاقمندی به بازگرداندن مناسبات آمریکا و روسیه به مجرای عادی بود. در آمریکا بازدید کری از روسیه را مهم دانستند برای اینکه  در مورد بسیاری مسایل پیچیده به پیشرفت دست یافته شود. از جمله به گفته کری معلوم شد که آمریکا و روسیه از بسیاری لحاظ در مورد حل و فصل اوکراینی موافق اند و فقط در مورد جزئیات اختلاف نظر دارند. لاوروف اعلام کرد که روسیه و آمریکا در باره لزوم پرهیزی از گام هایی که بتوانند به مناسبات فی مابین ضرر طویل المدت برسانند از دیدگاه مشترک برخوردارند.

گفته میشود که آخرین بازدید کری از روسیه قبل از بحران اوکراینی در ماه می 2013 بود. این بحران مناسبات دو کشور را بشدت تیره کرد. به گفته اوشاکوف طرف آمریکایی اصرار کرد که دیدار دو جانبه کری — پوتین صورت پذیرد و ملاقات شان در سوچی بیش چهار ساعت طول کشید. قبل از این دیدار مذاکرات لاوروف و کری انجام شد. آنها طیف وسیع مسایل را بررسی کردند از جمله مناسبات دو جانبه و مسایل بین المللی. لاوروف پس از پایان مذاکرات به روزنامه نگاران اعلام کرد که گفت و گو ها "عالی" بود. دو وزیر هدایا مبادله کردند. لاوروف به کری یک سبد کچالو و یک سبد بادنجان رومی تحفه داد و کری به لاوروف بکس دستی کاپی دقیق کیف خودش را تقدیم کرد.

به گفته اوشاکوف پوتین در جریان گفت و گو با کری وزیر خارجه آمریکا معتقد بود که مناسبات آمریکا و روسیه باید به مجرای عادی باز گردانده شود.

اوشاکوف پس از پایان گفت و گو به روزنامه نگاران گفت: ما از این اصل پیروی کردیم که روسیه به بازگرداندن مناسبات به مجرای عادی علاقمند است و این امر جوابگوی منافع روسیه و منافع آمریکا بوده و از نظر تامین امنیت و ثبات بین المللی از اهمیت بسیار بالا برخوردار است. صحبت ها صادقانه و مفصل بود، این جهش نبود ولی ظاهر شدن اولین علایم درک  از این که دو قدرت بزرگ باید به همکاری های عادی بازگردانند.

کری به نوبه خود تاکید کرد که آمریکا در انتظار جهشی در مذاکرات با رهبری روسیه در سوچی نبود ولی انجام گفت و گو را برای حل مسایل سیاست جهانی بسیار مهم می داند.

کری در ختم کنفرانس مطبوعاتی اظهار کرد: این بازدید اقدام مهمی بود و در زمان مهم صورت گرفته. ما در فکر آن نبودیم که حتما جهشی صورت بگیرد و ما به درک روشنی برسیم در باره چگونگی حل یک مساله مشخص. ولی با سران روسیه دیالوگ خوب و مفصلی داشتیم. همانا چنین دیالوگ برای رسیدن به پیشرف در بسیاری مسایل پیچیده کنونی ضرورت دارد.

به عقیده لاوروف روسیه و آمریکا دیدگاه مشترک دارند که باید از گام هایی اجتناب ورزیده شود که میتواند به مناسبات دو کشور ضرر طویل المدت برساند. مسکو و واشنگتن با وجود اختلاف در ارزیابی هایی که دارند  به گفت و گو های خود ادامه میدهند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала