ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

نگرانی امریکا از بایت وضع اوکراین

© AP Photoجان کری
جان کری - اسپوتنیک افغانستان
امریکا از چگونگی وضع اوکراین ناراضی است

به گزارش مقامات جمهوری خلق دانتسک ، جزوتام های مسلح اوکراین طی روزهای اخیر چند بار نواحی این منطقه را با تسلیحات سنگین هدف قراردادند و از جمله به سوی میدان هوائی دانتسک انداخت نموده اند.

پترو پوروشنکو، رئیس جمهور اوکراین هفته گذشته گفته بود اردوی دولتی میدان هوائی  دانتسک را که تحت کنترل نیروهای مردمی قرار دارد، حتما پس خواهد گرفت.

نه فقط شرکت کنندگان در روند صلح مینسک بلکه حتی آمریکا چنین اظهارات رهبر اوکراین را مورد انتقاد قرار داده اند. جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا ضمن تفسیر اظهارت پوروشنکو گفت: "اگر رئیس جمهور پوروشنکو واقعا خواستار آغاز عملیات جنگی شده باشد، ما به وی پیشنهاد می کنیم قبل از چنین اقدام فکر کند زیرا در اینصورت توافقنامه های مینسک در معرض خطر قرار خواهد گرفت و ما از نتایج احتمالی چنین عملیاتی بسیار نگران می شویم".

یادآور می شود مقامات اوکراین از ماه اپریل سال گذشته عملیات نظامی در منطقه دنباس در شرق این کشور برای سرکوب ناراضیان از تغییر حکومت در کییف  به شکل کودتا را آغاز کرده اند که طبق آخرین آمار سازمان ملل باعث در جریان آن بیش از 6 هزار نفر کشته شده اند.

مردم دنباس (متشکل از نواحی داونتسک و لوگانسک) نیروهای مسلح تشکیل داده و در برابر اردوی اوکراین مقاومت می کنند.

مساله حل و فصل بحران اوکراین در چارچوب های گوناگون از جمله در چارچوب گروه تماس در مینسک با میانجیگری روسیه و سازمان امنیت و همکاری اروپا و دیدار سران  روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان (مسما به گروپ نورماندی) مورد بحث قرار می گیرد اما این بحران با وجود حصول توافقاتی در مینسک، پایتخت بلاروس در ماه فبروری امسال هنوزرفع نشده چون دولت اوکراین از اجرای این توافقات امتناع ورزیده است.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала