تحویل دستگاه های دافع هوا "آنتی ـ 2500" روسیه به ایران

© Sputnik / Aleksander Vilfدستگاه راکتی دافع هوا "آنتی ـ 2500
دستگاه راکتی دافع هوا آنتی ـ  2500 - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
تهران مجهز با 5 کندک دستگاه های راکتی دافع هوا "آنتی ـ 2500" و سومین کشور صاحب آن پس از ونزوئلا و مصرخواهد شد

روسیه و ایران بلافاصله بعد از پس گرفته شدن دادخواست تهران به خاطر امتناع روسیه از تحویل دستگاه های راکت دافع هوا "اس ـ 300"، قرارداد تحویل دستگاه های راکتی دافع هوا "آنتی ـ 2500" به جمهوری اسلامی را انعقاد خواهند کرد.

روزنامه روسی "کومرسانت" با استناد به منابع مطلع گزارش داده که ایران با دریافت دستگاه های "آنتی ـ 2500" به جای دستگاه های "اس ـ 300 پی ام او" که تولید آنها متوقف شده، موافقت کرده است. تهران 5 آتشبار از این جدیدترین دستگاه دافع هوا را دریافت کرده و سومین کشور صاحب آن پس از ونزوئلا و مصرخواهد شد.

رئیس ارشد شرکت روسی "الماز آنتی"، تولید کننده دستگاه های راکتی دافع هوا به "کومرسانت" اعلام کرد تولید دستگاه های راکتی دافع هوا "اس ـ 300 پی ام او" متوقف گردیده و تولید آنها به خاطر قرارداد با ایران از سرگرفته نخواهد شد. منابع "کومرسانت" همچنین دستگاه "اس ـ 400" موسوم به "تریومف" را به عنوان جایگزین احتمالی اس ـ 300 ذکر کردند اما این دستگاه گرانتر است و ظرفیت تولیدی "الماز آنتی" در حال اجرای سفارشات بیش از حد زیادی است که این امر اجرای قرارداد تحویل آنرا را با دشواری روبرو می سازد.

قرارداد تحویل سیستم های "اس-300" در اواخر سال 2007 میلادی امضا شد و قرار بود روسیه 5 آتشبار از این دستگاه های راکتی دافع هوا به ارزش حدود 800 میلیون دالر را به ایران تحویل دهد اما در ماه سپتامبر سال 2010 " دمیتری مدودف" رئیس جمهور وقت روسیه با صدور فرمانی تحت عنوان "تدابیر مربوط به اجرای قطعنامه شماره 1929 شورای امنیت سازمان ملل متحد، مورخه 9 جون سال 2010 میلادی"، از جمله تحویل سیستم های اس ـ 300 به ایران را ممنوع کرد. مسکو قرارداد تحویل دستگاه های راکتی دافع هوا "اس-300" را در سپتامبر همان سال لغو کرد.

دیرتر ایران به خاطر عدم تحویل "اس-300 " از شرکت روسی "روس آبارون اکسپورت " به محکمه بین المللی حکمیت ژینو شکایت کرده و تقاضای 4 میلیارد دالر غرامت نمود

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала