حج مرگبار

© AP Photo / Khalid Mohammedسعودی عربستان
سعودی عربستان - اسپوتنیک افغانستان
افشای سند جدید؛ بیش از 7هزار کشته در فاجعه منا

سند جدیدی که به تازگی از وزارت صحت عامه عربستان سعودی افشا گردیده است، حاکی از آن است که بیشتر از 7 هزار حجاج در فاجعه منا کشته شده اند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، بر اساس این سند 7477 نفر از حجاج در فاجعه منا جان خود را از دست داده اند.
در این سند جسد 1508نفر هنوز شناخته نشده است.

درحالیکه عربستان تا کنون آماری از حجاج کشته شده خود نیز اعلام نکرده است، در این سند وزارت صحت عامه 1528 نفر از کشته شدگان عربستانی هستند.

این فاجعه در منا روی داد، و عربستان 2 روز پس از این تاریخ اعلام کرد که 769 نفر از حجاج کشته شدند؛ ولی پس از آن عربستان دیگر آماری از تعداد حجاج کشته در این فاجعه ارائه نکرد.
البته تا این لحظه بر اساس مجموع گزارشات رسمی اعلام شده از سوی کشورهای مختلف، در فاجعه منا 1849 نفر کشته شده‌اند. البته این آمار شامل حجاج مفقود نمی‌شود، و با گذشت نزدیک به یک ماه هنوز از سرنوشت تعداد قابل توجهی از حجاج خبری در دست نیست.
در این سند جدید، مشخصات به دست آمده از کشته شدگان مانند نام و نام خانوادگی، سن و ملیت آنها اعلام شده است.
با گذشت نزدیک به یک ماه از فاجعه منا مسؤولان عربستانی همچنان از شفاف سازی و ارائه آمار دقیق از تعداد کشته شدگان، خودداری می‌کنند و هنوز شمار قابل توجهی از شهروندان کشورهای مختلف در فهرست افراد مفقود قرار دارند و از سرنوشت آنان خبری در دست نیست؛ در سند جدید وزارت صحت عامه عربستان نیز 1508 نفر مجهول الهویه هستند که اسامی و یا ملیت آنها مشخص نیست؛ و احتمالا با تشخیص هویت آنان، بر تعداد جانباختگان کشورهای مختلف در این فاجعه دردناک افزوده خواهد شد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала