دختر روسی عضو فعال داعش

© Photo / Press service of the Lefortovo court of Moscowیک دختر روسی به ظن داشتن روابطه با «دولت اسلامی» دستگیر شد
یک دختر روسی به ظن داشتن روابطه با «دولت اسلامی» دستگیر شد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
دختر روسی مظنون به جرم روابط با «دولت اسلامی» بازداشت شد

دختر 19 ساله محصل دانشگاه دولتی مسکو «وارواره کارائولوا» به ظن اینکه آماده بود عضو داعش ممنوع شده داخل روسیه شود, توسط نیرو های امنیتی بازداشت گردید.

این دختر در تابستان سال جاری 2015 حین تلاش عبور از مرز ترکیه — سوریه در ترکیب گروه 13 نفری دستگیر شد و دوباره به میهن باز گردانده شد. از آن هنگام  تا کنون وارواره زیر تعقیب قرار داشت. در جریان مطالعه تماس های وی در شبکه‌های اجتماعی و امتحان صندوق های پستی او، معلوم شد که وارواره مثل سابق در اینترنت با جذب کنندگان اسلامگرا در حال تماس است.

آپارتمان او مورد بازرسی دقیق قرار گرفت و محافظان قانون صفحه های  او در شبکه‌های اجتماعی و صندوق های پست الکترونیک و پیام ها او را مرور و مطالعه کرده و چیزی که بر ملا شد آن‌ها را حیران ساخت. معلوم شد که این دختر در طول این زمان  در حال زندگی دوگانه بود و به پدر و مادر و ارگان های رسمی دروغ می‌گفت.

این دختر معاشرت با رادیکال ها و جلب کنندگان خود را قطع نکرده و فکر ترک روسیه و رفتن به سوریه را دور نیانداخت. پولیس نزد وی حتی دو گذرنامه جدید به اسم «آلکساندرا ایوانووه» را کشف کرد. وارواره با یکی از آن‌ها می‌توانست به آسانی از روسیه به خارج برود. وضع خطرناک شد.

گزارش می‌شود که افراطیون بعنوان وسیله جذب در درجه اول از شبکه‌های اجتماعی استفاده می کنند. ولی در نواحی جنوبی که در آنجا تعداد اهالی مسلمان بیشتر است جذب کنندگان در محل ها هم فعالانه اقدام می‌کنند و  وارد تماس مستقیم با مردم می شوند.

در ماه اوگست 2015 کانال تلویزیونی آرتی به رسیدگی مفصل خود پرداخت  و معلوم شد که در یک قصبه واقع در جنوب روسیه هفت خانواده مسلمان بی اثر ناپدید شدند. گمان میرود که آن‌ها ممکن بود به داعش بپیوندند. خبر نگاران آرتی جذب کننده احتمالی را پیدا کردند که چند سال امام مسجد محلی بود.

جالب اینجا است که وقتی که روزنامه نگاران عکس او را به ساکنان محلی نشان می‌دادند هیچ‌کس تأیید نکرده که گویا او مردم را به داعش جذب می کرد. برخی ها ترس از زندگی خود از لو دادن او خودداری می کردند. امام ناپدید شد. او ارتباط تلیفونی خود را قطع کرد و حالا محل اقامت او معلوم نیست.

بزودی پس از پخش گزارش اول از تلویزیون خبرنگاران آرتی  پیام صوتی یکی از افراد جوان آن روستا را دریافت کردند. «مراد نخای» متن آنرا طوری می‌خواند که این نوشته از پیش تهیه شده بود:

«والدین از این طرح که من قصد داشتم  بروم خوب آگاه بودند. من آن‌ها را به آرامش فرا می خوانم. من می‌خواهم همه مسئولیت اعمالشان را از دوش خود بر دارم. همه سخنان والدینم دروغ و تهمت به امام مان است. من فرد بزرگسال و مستقلی هستم. من گزینش آگاهانه خودم را انجام داده و به جایی که برای خود لازم می‌دانم آمدم».

بلی، این فرد جوان رفته ولی جذب کنندگان ماندند و نفوذشان حفظ شده است. مسلماً موقعیت پدید آمده در روسیه نگران کننده  است زیرا نفوذ رادیکال ها بر جوان‌های روسی رو به افزایش است. جوان‌ها واقعاً باید احتیاط از خود نشان بدهند زیرا هر فرد دوستشان از میان کاربران فیسبوک و یا شبکه‌های اجتماعی دیگر و حتی افرادی از میان همسایگان و آشنایان شان می‌تواند جذب کننده داعش از آب در آید.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала