تولید طیارات آبی-هوای «بحر به هوا» روسی در چین

© Sputnik / Mikhail Mokrushinبی-103
بی-103 - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
به گزارش آژانس خبری «پرایم» شرکت روسی «سوخوی» قصد دارد جواز تولید طیارات دوزیستی " آب به هوا" بی 103 را به شرکت چینی «هوانوردی لِبِد» بفروشد.

 به گفته کارشناسان، این قرارداد چشم انداز همکاری های طولانی تری را بین روسیه و چین در حوزه حمل و نقل هوایی نشان می دهد. فعلاً طیارات آبی- هوائی بی 103 در کارخانه کامسامولسک در آمور تولید می شود. در مرحله اول قرار است 13 پروند از این طیارت را شرکت چینی تولید کند، در مرحله دوم ده قطعه بعدی به خط تولید وارد می شود و تا بهره برداری کامل از طیارت در «خاربین» پیش می رود. طیارت بحربه هوا بی 103 در چین محبوبیت دارد و بسیار زیاد از آن استفاده میگرد. این طیاره برای بارهای تجارتی، مستقر نمودن سیاحین و در عملیات امداد مورد استفاده قرار می گیرد.

سال 2009 چین دو فروند این نوع طیارت را خریداری کرد که امتحان خود را عالی سپری نمود. مرحله بعدی خرید مجوز تولید و همکاری با روسیه در آموزش کادر پرواز است. راه اندازی خط تولید بی 103 در چین در شرکت طیاره سازی خاربین صورت خواهد گرفت. ویچسلا شپورت والی منطقه خاباروفسک پس از امضای قرارداد گفت که فروش مجوز به معنای این نیست که کارخانه کامسامولسک در آمور دیگر طیاره تولید نخواهد کرد.

طیاره آز آب به هوا نه تنها در خشکی که حتی روی آب هم فرود می آید. این طیاره در صورت تلاطم آب تا 2 درجه نیز می تواند نشست کند. طول مسافت پرواز این طیاره تا یک هزار کیلومتر است، سرعت آن 285 کیلومتر در ساعت و ظرفیت 5 مسافر و یک سرنشین را دارد. در هنگام عملیات امدادی، دو بیمار روی برانکارد با پرستاران همراه در طیاره جا می شوند.

برای چین که طول سرحد آبی آن زیاد است، این نوع طیاره قابل توجه است. طیاره های دو زیستی سبک بوده و به راحتی خلاء بین طیاره و هلیکوپتر را پر کنند. این مدل طیاره در جابجایی مسافران و بار در مناطقی که فرودگاه مناسبی نداشته و دارای دریاچه و رودخانه های متعدد هستند، کاربرد زیادی پیدا می کند. طیارهی دوزیست قادر است روی آب نشسته و از همان جا به پرواز درآید، این طیاره در مبارزه با راهزنان دریایی، شکارچیان و قاچاقچیان نیز مناسب است. از طرف دیگر برای عملیات جستجو و امداد مناسب هستند. طیارهی دوزیست می تواند به سرعت در محل حادثه حاضر شده و به آسیب دیدگان روی سطح آب یاری برساند. این طیاره برای گشت زنی و حفاظت از جنگل ها و مهار حریق نیز کاربرد دارد.

طیاره دوزیست بی 103 برای عملیات سریع پاکسازی آب از آلودگی های نفتی و همچنین برای کنترل محیط زیست مناسب است. این طیاره بسیار سبک بوده و به سرعت در محل وقوع آلودگی حاضر شده، با ابزارهای ویژه عملیات پاکسازی را آغاز کرده و اطلاعات را به کشتی های ویژه انتقال می دهد.

طیاره دوزیست بی 103 دارای مجموعه تجهیزات رهنمای فضائی و کنترل و همچنین تجهیزات مخابراتی است که استفاده از آن را در روز و شب تسهیل می کند. بنا به تقاضأ سفارش دهنده می توان امکانات تکمیلی نیز برای آن تعبیه کرد. در مناطق سردسیر نیز این طیاره از سیستم ضدیخ استفاده می کند. علاوه بر این، به خواست سفارش دهنده، این طیاره به رادار RDR-2000 و ارتفاع سنج رادیویی KRA-405 مجهز می شود.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала