ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

تضاد بین سلفی های مصر و عربستان

© AFP 2021 / Mohammed Huwaisتظاهرات برضد اعدام النمر روحانی شیعه در عربستان سعودی
تظاهرات برضد اعدام النمر روحانی شیعه در عربستان سعودی - اسپوتنیک افغانستان
سلفی های مصر مخالف سیاست شیخ های عربستان استند

شبکه العالم: برخلاف انتظار و پیش بینی‌ها، بیانیه جبهه سلفی مصر آل‌سعود و جریانهای همسو را غافلگیر کرد. جبهه سلفی مصر در بیانیه خود اعدام 47 نفر در عربستان و از جمله آنها آیت الله نمر را محکوم کرد.

برخلاف انتظار آل سعود، جنایت اعدام آیت الله شیخ نمر النمر روحانی بارز شیعه عربستانی، نه تنها جریان سلفی مصر و دیگر کشورهای عربی را خوشحال خرسند نکرد، بلکه اعتراض چهره‌های سرشناس سلفی به جنایات سعودی باعث بروز اختلاف و شکافهایی در صفوف آنها شد.

این جبهه، حکمهای صادر شده را "ظالمانه" و آل سعود را "مجرم" دانست، و اجرای حکمهای اعدام را "جنایت" جدیدی توصیف کرد که در "تاریخچه این نظام در جنگ علیه اسلام و علمای صادق" ثبت می شود. 
جبهه سلفی مصر خاطرنشان کرد که حکم‌های صادر شده در عربستان کاملا سیاسی است و در این کشور دادگاه شرعی وجود ندارد، و عناوین و اسمهایی هم که دیده می‌شود برای فریبکاری و توجیه ظلم و سرکوب در لباس شریعت است.
این جبهه افزود: نظام سعودی که مدعی اجرای قوانین شرعی در نهاد قضایی خود است، اخیرا یک انگلیسی را که به دلیل داشتن مشروب به شلاق محکوم شده بود آزاد کرد زیرا ازسوی انگلیس تحت فشار قرار گرفت.. این فقط یک نمونه از حوادث بسیاری است که در این کشور روی می دهد و شریعت فقط پوشش و ابزاری برای رسیدن این نظام به اهداف سیاسی است. 
دکتر "خالد سعید" سخنگوی جبهه سلفی گفت: افراد منتسب به علم و سلفی گری در عربستان که نظام از آنها برای مشروع جلوه دادن جنایت‌های خود سوء استفاده می‌کند باید در مواضع خجالت آورشان که آنان را شریک جرم و ظلم می‌کند، تجدید نظر کنند؛  در غیر این صورت آنان در سراشیبی نبردی به خدمت گرفته شده‌اند که هدف آن در اصل نابودی دین در منطقه است.
خالد سعید گفت: عجیب ایقابل تعجب است که بعضی ها از پاکی نهاد قضایی این کشور سخن می‌گویند درحالیکه این نظام بر سرکوب و بازداشت استوار است و زندانهای آن همچنان سرشار از علما و مبلغان صادق و شناخته شده است که همگی در مقابل آل سعود ایستاده و کلام حق را گفته اند و یا نپذیرفته‌اند که ابزار آل سعود باشند.
او ادامه داد: در زندانهای آل سعود ده‌ها سال است که شمار بسیاری از مظلومان زندانی هستند، و در شرایط غیر انسانی و بدی قرار دارند، و علاوه بر این خانواده و بستگانشان نیز هدف اقدامات سرکوبگرانه قرار می گیرند. نظام آل سعود کسانی را که مخالف دخالتهای آمریکا در سرزمین جزیره العرب هستند، به قتل رسانده و یا زندانی می‌کند.
خالد سعید تأکید کرد که باید ضد نظام سعودی ایستاد زیرا این نظام با پول و توطئه ها و سرکوب درحال جنگ با دین است و این کار را با پوشش شریعت انجام می‌دهد و از پروژه سنی برای مقابله با شیعیان استفاده می‌کند تا فتنه طایفه‌ای به راه بیندازد.
دکتر "کمال الهلباوی" از رهبران جدا شده اخوان المسلمین هم با انتقاد از این جنایت آل سعود، قرار دادن شیخ نمر در کنار گروهی از اعضای وابسته به القاعده ابراز تعجب کرد.
الهلباوی گفت: النمر یکی از شدیدترین مخالفان تفکرات القاعده بود.
وی تأکید کرد که همه آزادگان در دنیا چه شیعه و چه سنی و حتی غیر مسلمانان، حکم اعدام شیخ نمر را کاملا نادرست می دانند.
الهلباوی گفت: عربستان سعودی مردی را اعدام کرد که روش کار او گفتگو بود و گرایشهایی مسالمت جویانه داشت ولی نظام آل سعود به جای توجه به این گرایشها و جستجو به دنبال عدالت، روح گفتگو و مسالمتجویی را نابود می کند.
الهلباوی هشدار داد، این حادثه تأثیری بسیار منفی بر آینده عربستان سعودی خواهد گذاشت؛ این نظام زیر سلطه آمریکا، خودش را در یمن، سوریه و عراق گرفتار کرد، و همچنین تلاش کرد تا مصر را به تله جنگهای منطقه ای بکشاند.    

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала