جنگ قریب الوقوع ابر قدرت ها در کیهان

© Photo / NASAکیهان
کیهان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
«جنگ ستارگان» ابرقدرت ها با نابودی اقمار مصنوعی ها آغاز می شود

مفکوره تبدیل فضای کهکشانی به میدان جنگ قبلا در داستان های علمی تخیلی مطرح شده بود، اما امروز به واقعیت نزدیک می شود.

سارا نپتون در مقاله اخیر خود در دیلی تلگرام می نویسد که درگیری های کشورها در آینده در فضا حل و فصل می شود. ابرقدرت های رقیب سعی دارند با منهدم کردن ارتباطات اقمار مصنوعی، یکدیگر را به تکنولوژی قرون وسطی برگردانند.

زندگی انسان معاصر تا حد زیادی به تکنالوژی اقمار مصنوعی وابسته است و امروز این ابرقدرت ها فرصت پیدا کرده اند تا اقمار مصنوعی که چین در سال 2013 برای نابود ساختن راکتها در مدار ثابت به نمایش گذاشته بود را منهدم کنند.

برایان اویدن از بنیاد «دنیای امن»می گوید: «ایده استفاده از فضای کهکشانی و استفاده از آن به عنوان میدان جنگ قبلا در داستان های علمی تخیلی مطرح شده بود، اما امروز به واقعیت نزدیک می شود. سال 1967 کشورها به منظور منع استفاده از سلاح اتمی در فضای کهکشانی یک قرارداد بین المللی امضا کردند، اما امروز هیچ مانعی برای استفاده از راکت های معمولی در فضا وجود ندارد.

کارشناسان نظامی و فضایی هشدار می دهند که منهدم کردن اقمار مصنوعی ها، سیگنالی برای شروع درگیری های نظامی بزرگ ابعاد در آینده است. کشورها سعی می کنند تخنیک های دشمن خود را از بین ببرند و حال اقمار مصنوعی ها در مدار ثابت هدف آنها قرار گرفته اند، در حالی که پیشتر این اقمار مصنوعی امنیت داشتند.

پیتر سنگر از بنیاد «امریکای نوین» می نویسد: «با نابود کردن اقمار مصنوعی ناوبری تجسسی و همچنین اقمار مصنوعی های مخابراتی، ما به عصر پیش از تخنیک دیجیتال برمی گردیم. بعد از آن جنگ ها به شکل جنگ جهانی اول یا دوم خواهد شد».

رقابت های فضایی ابرقدرت های نظامی از جمله امریکا و روسیه در سال های هشتاد آغاز شد. در آن زمان رونالد ریگان اعلام کرد که برنامه «دفاع استراتژیک» آغاز خواهد شد و نام آن را «جنگ ستارگان» گذاشت. طبق این برنامه سامانه دفاع ضد راکتی در فضای کهکشانی مستقر می شد. در پاسخ به این بیانات ریگان، روسیه و چین شروع به آزمایش سلاح های ضد اقمار مصنوعی کردند. علاوه بر این، چین و روسیه سیستم های جی پی اس طراحی کردند.

به اعتقاد جرمی گریوز از شرکت تولید کننده اقمار مصنوعی های نظامی «ایرباس گروپ» فضای کهکشانی جبهه چهارم بعد از هوا، زمین و تحت البحری ها است.

چندی پیش ایالات متحده امریکا در حدود 10 میلیارد دالر برای تامین امنیت فضایی سرمایه گذاری کرد و مدار نزدیک به زمین را منطقه مورد اختلاف نامید زیرا این منطقه برای حمله از زمین آسیب پذیر است. جون هایتون جنرال امریکایی به دیلی تلگرام می گوید که آنها مشغول آزمایش هستند تا مطمئن شوند که در صورت بروز درگیری با ما قادر به نابود کردن اقمار مصنوعی ها هستند یا خیر، این مساله هم برای امریکا و هم برای سایر کشورهای کره زمین گران تمام می شود. ما باید بدانیم که چطور از این اقمار مصنوعی ها حفاظت کنیم. ما از عهده این مساله برمی آییم.

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала