روسیه و چین نمی خواهند امریکا را به انزوا بکشانند

Telegram
چین قصد دارد 980 میلیارد دالر در 900 طرح تهیه شده توسط 60 کشور اوراسیایی سرمایه گذاری کند.

طرح های مبتنی بر همگرایی با مشارکت کشورهای کلیدی منطقه از جمله چین و روسیه و هند در فضای سازمان اوراسیا و همکاری های آسیا- اقیانوسیه توسعه پیدا می کنند. نفوذ این سه کشور در منطقه موضوع کنفرانس بین المللی در انستیتوت مطالعات استراتژیک روسیه بود و کارشناسان سه کشور به علاوه کوریای جنوبی و پاکستان به بحث پیرامون آن نشستند.

چین قصد دارد 980 میلیارد دالر در 900 طرح تهیه شده توسط 60 کشور اوراسیایی سرمایه گذاری کند. این سرمایه گذاری ها در چارچوب کمربند اقتصادی جاده ابریشم صورت می گیرند. کنستانتین کوکارف مدیر این انستیتوت ضمن سخنرانی در کنفرانس اظهار کرد که طرح ها به شکل خیریه انجام نمی شوند و هدف آنها تقویت مواضع اقتصادی چین در فضای اوراسیایی است. با این حال ورود سرمایه چین قطعا از سوی اروپاییان با استقبال روبرو می شود چرا که در حال حاضر برای عملی ساختن طرح های بلندپروازانه  ژان کولد یونکر رئس کمیسیون اروپا بیش از 300 میلیارد دالر کسری سرمایه وجود دارد. این طرح برای یک میلیون نفر ایجاد اشتغال می کند. مشکل فقط اینجاست که تصمیم گیری برای سرنوشت طرح های همکاری چین توسط دولت اتحادیه اروپا صورت می گیرد و نه هریک کشورها. ایالات متحده امریکا نیز تصامیم اتحادیه اروپا را تحت فشار قرار می دهد زیرا تمایلی به قدرت گرفتن مواضع چین در اروپا ندارد.

امریکا طرح های همگرایی خود را در اولویت قرار می دهد که مایل به شراکت کرانه اقیانوس آرام است. جاپان هم به نوبه خود نگران سرنوشت تولید کنندگان برنج، گوشت خوک و موتر است. در کوریای جنوبی هنوز موضع مشخصی نسبت به شراکت کرانه اقیانوس آرام اتخاذ نشده با این حال سئول نگران است که پس از پیوست به این سازمان در مناسبات خود با کوریائی شمالی و مشارکت در طرح های همگرایی اوراسیا با مشکل روبرو شود. اَم گو خو مدیر مرکز مطالعات آُسیا — اقیانوس آرام از دانشگاه سئول خانیان می گوید که پروسه همگرایی در اوراسیا سرعت می گیرد.

رئیس جمهور منگولیا در پاسخ به پیشنهاد چین برای پیوستن به کمربند اقتصادی جاده ابریشم پیشنهاد داد که اشکال سه جانبه روسیه — چین — منگولیا را راه اندازی کنند. ایگور دنیسوف کارشناس مرکز مطالعات آسیای شرقی و شانگهای در دانشگاه روابط بین الملل روسیه معتقد است که هدف رئیس جمهور منگولیا استفاده از امتیازات همسایگان و اجتناب از رقابت آنها در بازار منگولیا است.

کشورهای عضو سازمان شانگهای منابع اقتصادی زیادی دارند که پیوند آنها می تواند نیرو محرکه قوی برای توسعه تمام اوراسیا باشد. سرگی گلازییف مشاور رئیس جمهور در امور همگرایی اقتصادی منطقه ای به این موضوع اشاره کرده و می گوید که خطر برای تمام طرح های همگرایی در اوراسیا در حقیقت مقابله با امریکاست. به خاطر برخی فرایندهای اقتصادی موجود امریکا مانوپول خود را از دست می دهد، به همین خاطر سیاست امریکا بیش از قبل تهاجمی می شود.

این موضوع اتفاقی نیست که تمام نقاط کلیدی تنش در اوراسیا درست در مسیر تلاقی طرح های همگرایی چین، روسیه، هند، پاکستان، ایران و کشورهای آسیای مرکزی رخ می دهند. باریس والخونسکی معاون مدیر مرکز آسیا و خاورمیانه توجه همه را به ضرورت تدوین راهکارهای نظری برای پروسه همگرایی سازمان همکاری های آسیا — اقیانوسیه و مرتبط کردن آن با طرح های روسیه در حوزه سایبریا و خاور دور جلب کرده و بر اهمیت مشارکت روسیه در طرح های افق دار چین در جاده ابریشم و همچنین طرح های شانگهای در بخش فضا اقتصادی اوراسیا و همچنین طرح های عمودی همکاری های شمال — جنوب با مشارکت روسیه، ایران و هند اهمیت دارد.

در این کنفرانس تاکید شد که هدف از اقدامات روسیه و چین برای لابی کردن طرح های همگرایی در اوراسیا به انزوا کشاندن امریکا نیست، بلکه هدف بوجود آوردن نظام عادلانه ای است که در آن منافع کشورهای بزرگ و کوچک به یک اندازه در نظر گرفته می شود.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала