ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

امریکا در حال طرح تجزیه سوریه

© AP Photo / Pavel GolovkinСирийский военный возле города Хама, Сирия
Сирийский военный возле города Хама, Сирия - اسپوتنیک افغانستان
مرکز " راند کورپوریشن " امریکا از یک طرح پیشنهادی برای فدرالی کردن سوریه، براساس اراضی تحت کنترول دولت سوریه و گروه های مسلح و تکفیری، پرده برداشت.

به گزارش پایگاه خبری " العهد"، طرحی که " راند کورپوریشن " جزئیاتی از آن را منتشر کرده است، پیشنهاد می کند که نظام فدرال در سوریه با حضور نیروهای کلاه آبی سازمان ملل، متشکل از امریکا و هم پیمانانش، تشکیل شود.

بر اساس این طرح، منطقه غرب سوریه در دست دولت سوریه خواهد بود، درحالیکه مناطق شرقی واقع نزدیک مرزهای عراق تحت کنترل نیروهای بین المللی حافظ صلح به رهبری امریکا و هم پیمانانش خواهد بود.

اما هدف اصلی از اجرای طرح فدرالیسم در سوریه، قطع ارتباط ایران و لبنان و درنتیجه منزوی کردن حزب الله و تضعیف آن است که این اقدام در وهله اول درجهت خدمت به اسرائیل و امریکا است؛ چرا که اسرائیل طی سال های گذشته و همچنان برای تقویت جبهه النصره درمنطقه اشغال شده جولان در سوریه تلاش کرده است.

بر اساس این گزارش امریکایی، همه منطقه در دایره نبرد میان روسیه و ایران و سوریه و حزب الله از یک سو و امریکا و اسرائیل و هم پیمانان عرب آن و غربی ها از سوی دیگر واقع می شود.

امریکا پس از انتشار این گزارش، به عمد به نامه امضا شده از سوی پنجاه نماینده کنگره را منتشر کرد که در آن، از دولت اوباما می خواهند که مواضع ارتش سوریه را هدف حمله قرار دهد، اما این گزارش ها روسیه را نترساند و این کشور از سفر وزیر دفاعش به سوریه خبر داد و بخشی از نشست وی با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را منتشر کرد.

دراین گزارش که چهار نقطه نظر را برای تجزیه اداری سوریه ارائه کرده است، بر نیاز به دو منطقه فدرال در "الجزیره" و "عفرین" تاکید شده است. در پیشنهاد سوم هم راه حلی برای تجزیه طایفه ای و قومی مناطق میان سنی ها، علوی ها، عرب ها و کردها ارائه شده است.
مرکز منتشر کننده این گزارش یعنی " راند کورپوریشن " که نزدیک به وزارت جنگ امریکا " پنتاگون" است، اعلام کرده است که این مطرح این پروژه، یکی از علل نشست وزرای دفاع ایران ، سوریه و روسیه در تهران بود که هفتۀ گذشته برگزار شد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала