ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

اسناد محرمانه دخالت اتباع سعودی در حملات ۱۱ سپتامبر

© AFP 2021 / US District Courtحملات ۱۱ سپتامبر
حملات ۱۱ سپتامبر - اسپوتنیک افغانستان
کنگره آمریکا بعد از ۱۴ سال ۲۸ صفحه از اسناد محرمانه دخالت اتباع سعودی در حملات ۱۱ سپتامبر را منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ان بی سی نیویورک، ۲۸ صفحه از نتایج تحقیقات جنجالی کنگره آمریکا درباره حملات ۱۱ سپتامبر که برای مدتی طولانی محرمانه بوده اند منتشر شدند.
این ۲۸ صفحه بخشی از گزارش محرمانه ۸۳۸ صفحه ای است که سال ها محرمانه بوده است، بخش هایی که گفته می شود اتباع سعودی را به برنامه ریزی و تامین مالی حملات یازده سپتامبر مرتبط می کند، هر چند به گفته «آدام شیف» نماینده ارشد جمهوری خواه این اسناد دست داشتن دولت سعودی در حملات را ثابت نمی کند.
بر اساس این گزارش ۱۵ نفر از ۱۹ هواپیما ربا که حملات ۱۱ سپتامبر دست داشته اند از اتباع عربستان سعودی بوده اند.
به گفته این سناتور آمریکایی مقامات سعودی از انتشار این ۲۸ صفحه گزارش استقبال کرده اند و مدعی شده اند که انتشار این گزارش به آنها این فرصت را خواهد داد تا به اتهاماتی که علیه آنها مطرح پاسخ دهند.
این سناتور آمریکایی در حالی مدعی استقبال سعودی ها از انتشار این گزارش که ۱۴ سال محرمانه بوده است می شود که عربستان پیش از این تهدید کرده که در صورت انتشار این اسناد، ۷۰۰ میلیارد دلار پول حاصل از فروش نفت را که در آمریکا سرمایه‌گذاری کرده، بیرون می‌کشد.
در پی انتشار این گزارش خانواده های قربانیان حادثه ۱۱ سپتامبر که انتظار داشتند نقش دولت عربستان در حملات ۱۱ سپتامبر برملا شود ابراز تاسف و ناامیدی کرده اند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала