هیات حقیقت‌یاب برای روشن شدن چگونگی حادثه شنبه آغاز به کار کرد

© AFP 2022 / Wakil Kohsarهیات حقیقت‌یاب برای روشن شدن چگونگی حادثه شنبه آغاز به کار کرد
هیات حقیقت‌یاب برای روشن شدن چگونگی حادثه شنبه آغاز به کار کرد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
سپوتنیک، کابل: اشرف‌غنی رییس جمهور افغانستان، در حکمی هیاتی را به منظور تحقیق و روشن شدن چگونگی وقوع حادثه مرگبار تروریستی روز شنبه در کابل توظیف و اعضای آن را معرفی کرد.

دفتر ریاست جمهوری می‌گوید که اعضای این هیات مسوولیت دارند تا به «اسرع‌ وقت» حادثه تروریستی روز شنبه علیه هواداران جنبش روشنایی را مورد بررسی دقیق و همه‌ جانبه قرار داده و گزارش شان را به ریاست جمهوری ارایه کنند.

براساس حکم رییس جمهور افغانستان، هیات حقیقت‌یاب سیزده نفر عضو دارد و محمدفرید حمیدی لوی سارنوال این کشور آنان را رهبری می‌کند. داکتر عباس بصیر مشاور ارشد ریاست جمهوری در امور منابع طبیعی و محیط زیست، نصرالله استانکزی رییس بورد مشورتی امور عدلی و حقوقی ریاست جمهوری، شاه‌گل رضایی عضو مجلس نمایندگان، عبدالرحمان رحمان معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله، هلال‌الدین هلال معاون کشف و استخبارات وزارت دفاع، جنرال مرادعلی مراد معاون لوی درستیز وزارت دفاع، نصرالله ارسلایی رییس دارالانشای شورای وزیران ریاست اجراییه، عبدالمتین بیگ معاون ولایتی ریاست عمومی امنیت ملی، محمد ناطقی نماینده ریاست اجراییه، جنرال جانان بارکزی رییس دفاع و امنیت ریاست عمومی اداره امور، محمد موسی محمودی از کمیشنران کمیسیون مستقل حقوق بشر و عباس نویان عضو پیشین مجلس نمایندگان دیگر اعضای هیات حقیقت‌یاب هستند.

اشرف‌غنی رییس جمهور افغانستان، شام روز شنبه، پس از وقوع رویداد خونین آن روز در یک بیانیه تلویزیونی گفت که او کمیسیونی را به منظور حقیقت‌یابی در مورد چگونگی وقوع این حمله توظیف می‌کند. آقای غنی تاکید کرد که پس از یافته‌ها و بررسی‌های این کمیسیون، کسانی‌ که مقصیر شناخته شوند مجازات خواهند شد.

در حمله تروریستی روز شنبه این هفته، بیش از هفتاد تن از هوادران جنبش روشنایی کشته و نزدیک به سه‌صد تن دیگر زخمی شدند. سازمان ملل متحد این حمله را مرگبارترین حادثه از سال 2001 به این سو در افغانستان خوانده است.    

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала