ایران برای افزایش ترانزیت میان افغانستان و هند آمادگی میگیرد

© Flickr / Blondinrikard Fröbergمعاون وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران دوشنبه وارد مسکو می شود
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران دوشنبه وارد مسکو می شود - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
وزیر راه و شهرسازی ایران در دیدار با وزیر مشاور امور خارجه هند بر آمادگی این کشور برای افزایش ترانزیت از افغانستان به هند تاکید کرد.

به گزارش مانیتورینگ خبرگزاری آوا، وزیر راه ایران ، میزبان ام. جی. اکبر وزیر مشاور در امور خارجه هند و همراهان وی شامل ساوراپ کومار سفیر هند در ایران، گوپتا مدیرکل شرکت بندری IPGL بود و در این جلسه به موضوع توسعه همکاری‌های بین دو کشور در حوزه حمل و نقل و مشارکت طرف هندی در پروژه زیربنایی راه و شهرسازی ایران پرداخته شد.

وزیر راه و شهرسازی ایران بر اهمیت نقش هند در مشارکت با ایران برای عملیاتی کردن کریدورهای ترانزیتی و ترکیبی عبوری از ایران به ویژه کریدور شمال — جنوب و فعال کردن کریدورهای حمل‌ونقل چند وجهی، موضوع موافقتنامه ترانزیتی چابهار بین ایران، هند، افغانستان و ضرورت استفاده از پتانسیل و ظرفیت‌های دو کشور برای رونق کریدورهای ترانزیتی تاکید کرد.

در ادامه طرف ایرانی آمادگی خود را برای افزایش انتقال کالا و مواد معدنی از افغانستان به هند از طریق ایران، بندرچابهار، دریای عمان و خلیج فارس اعلام کرد.

همچنین یادداشت‌های تفاهم دو جانبه بین دو کشور از جمله طرح‌های توسعه بندر چابهار، راه‌آهن چابهار- زاهدان و روند پیشرفت قرارداد خرید 150 هزار تن ریل از هندوستان در این جلسه مرور شد.

در پایان طرف ایرانی آمادگی خود را برای سفر به هند در آینده نزدیک به منظور زمینه‌سازی و تدوین ساز و کارهای عملیاتی کردن موافقتنامه ترانزیتی سه جانبه چابهار اعلام کرد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала