ناتو: طالبان برای امنیت ملی امریکا خطری ندارد

© AP Photo / Rahmat Gul, Fileطالب جګړه مارانو د امریکایي پوځیانو پر ضد د «پسرلنيو عملیاتو» د پیل اعلان وکړ
طالب جګړه مارانو د امریکایي پوځیانو پر ضد د «پسرلنيو عملیاتو» د پیل اعلان وکړ - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
جنرال چارلز کلیولند فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان گفت: مبارزه طالبان دیگر اولویت نیروهای نظامی امریکا در افغانستان نیست و این گروه برای امنیت ملی امریکا خطری ندارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری فارس، نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در امر مبارزه با طالبان پیشرفت‌های خوبی در سال جاری میلادی داشتند اما هنوز هم چالش‌ها در این کشور وجود دارد.

طالبان تنها در 10 درصد خاک افغانستان را در اختیار دارند

جنرال چارلز کلیولند سخنگوی ناتو در افغانستان که از طریق ویدیو کنفرانس به پرسش خبرنگاران در وزارت دفاع امریکا پاسخ می داد گفت:- "طالبان تنها در 10 درصد خاک افغانستان را در اختیار دارند و در برخی مناطق نیز درگیری میان طالبان و دولت ادامه دارد".

جنرال کلیولند در ادامه افزود:- "طالبان درسال جاری و پیش از رسیدن فصل زمستان تلاش‌های زیادی را برای در اختیار گرفتن مرکز یک ولایت به خرج دادند اما نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان موفق شدند آنها را به عقب برانند".

سخنگوی ماموریت پشتیبانی قاطع در افغانستان تصریح کرد:- "در حالیکه نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در بعضی موارد اقدامات مناسب و عالی نداشته‌اند، اما این نیروها از مراکز ولایت شان دفاع نمودند".

به گفته سخنگوی ماموریت پشتیبانی قاطع در افغانستان  طی چند هفته گذشته افغانستان شاهد شدیدترین جنگ بود و طالبان تلاش‌های زیادی برای گرفتن مرکز یک ولایت انجام دادند.

کلیولند افزود:- "به طور کامل انتظار آن می‌رود که طالبان بار دیگر تلاش‌های برای گرفتن «لشکرگاه» مرکز ولایت هلمند انجام دهند و این گروه نیز تلاش خواهد کرد تا ترینکوت مرکز ولایت ارزگان را به دست بگیرد".

جنرال کلیولند خاطر نشان کرد، که در آینده نزدیک و یا در پایان سال جاری میلادی هنوز توقع یک رشته حملات تهاجی از سوی طالبان میرود و این یکی از اهداف اساسی طالبان است. 

سخنگوی ماموریت پشتیبانی قاطع در افغانستان درباره ولایت کندز گفت:- "سقوط کندز مسئله اصلی نیست بلکه نگهداری این ولایت توسط شورشیان یک مسئله مهم است".

طالبان بیشتر به دنبال زیان وارد کردن به منافع ملی افغانستان است

این جنرال امریکایی تاکید کرد:- "طالبان توانایی این را ندارند که در یک ولایت به طور کامل حکمروایی کنند، آنها صرفا توجه رسانه‌ها را به خود جلب می‌کنند و بیشتر به مردم ملی زیان وارد می‌کنند و می‌خواهند از این طریق فشارها را برحکومت افغانستان افزایش دهند".

سخنگوی ماموریت پشتیبانی قاطع در افغانستان اظهار داشت:- "طالبان بخش‌های از ولایت کندز را از جمله پایه‌های برق و دیگر مناطق مسکونی غیرنظامی را ویران کردند اما نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان موفق شدند این شهر را از وجود طالبان پاکسازی کردند".

ازسویی هم سخنگوی ماموریت پشتیبانی قاطع درافغانستان می گوید، نیروهای امریکایی اجازه انجام حملات هوایی به آن عده از طالبانی را ندارند که خواهان گفت‌وگوهای صلح با دولت افغانستان هستند".

کلیولند می‌گوید:- "طالبان درحال حاضر تهدیدی برای نیروهای آنان و امنیت ملی امریکا به شمارنمی‌رود".

وی افزود:- "تمرکز بیشتر آنان برنابودی القاعده و داعش را درافغانستان است و از آغاز سال جاری میلادی تاکنون 250 حمله هوایی علیه القاعده و داعش درافغانستان انجام شده است".

همچنین کلیولند ماموریت امریکا و ناتو در افغانستان را به 2 بخش تقسیم بندی کرد و گفت:- "این ماموریت شامل یکی مهار و دنبال کردن القاعده و داعش در افغانستان و بخش دیگر، آموزش و مشورت به نیروهای امنیتی افغانستان برای افزایش قابلیت و توانایی‌های این نیروها است".

تمرکز ناتو بر القاعده و داعش است نه طالبان

فرمانده ناتو گفت:- "ما درحقیقت اجازه حملات هوایی بر  طالبان را نداریم که خواهان گفتگوهای صلح با افغانستان هستند و ماموریت ما در افغانستان پس از سال 2014 آموزشی و مشورت دهی است، ما تنها نیروهای امنیتی افغانستان را در جنگ با طالبان مشورت می دهیم و آنها را در افزایش توانایی و قابلیت‌های نظامی‌شان آموزش می‌دهیم، تمرکز بیشتر ما برداعش و القاعده است زیرا این گروه‌ها تهدید مستقیم برامنیت ملی آمریکاست".

کلیولند گفت:- "تاکنون 230 حمله هوایی برضد گروه داعش در بخش های شرقی افغانستان صورت گرفته است".

سخنگوی ماموریت پشتیبانی قاطع افزود:- "با آنکه نیروهای امنیتی افغانستان همه برنامه‌های طالبان را برای تصرف مناطق راهبردی درشمال و جنوب ناکام کرده اند اما تاکید می کند که هنوز گروه طالبان بر بعضی مناطع افغانستان فعالیت دارند".

کلیولند تصریح کرد:- "هدف دولت افغانستان در نهایت این است که با طالبان صلح کند، و باور ما نیز این است که راه حل نظامی نمی تواند برای توقف جنگ با طالبان درافغانستان وجود داشته باشد، و مذاکره گزینه مناسب برای حل منازعه افغانستان است".

سخنگوی ماموریت پشتیبانی قاطع افزود:- "طالبان تمام تلاش‌شان را برای سقوط  ولایت هلمند به خرج خواهند داد وهم اکنون گروه های تروریستی در سراسر این ولایت فعالیت دارند".

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала