ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

کرزی: پشتیبانی روسیه از افغانستان خوش یمن بود/ امریکا به شکست در افغانستان اعتراف کند/ ایران به صلح در افغانستان کمک کند

© Sputnik / Alexander Natruskin / ورود به گالری تصاویرکرزی
کرزی - اسپوتنیک افغانستان
حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان از امریکا خواست از ایران، هند، روسیه و چین برای برقراری صلح و آرامش در افغانستان کمک بگیرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری فارس، حامد کرزیرئیس جمهور پیشین افغانستان، گفت: تا زمانی که ریشه و منشاء ترویج تروریسم و افراط گرایی و منابع تامین مالی آن‌ها از بین نرود ما بر این 2 در افغانستان پیروز نخواهیم شد. 

پشتیبانی روسیه از افغانستان خوش یمن بود

وی گفت: دخالت امریکا، جامعه بین المللی و پشتیبانی روسیه در سال 2001 کلا برای افغانستان خوش یمن بود. چون به کمک این دخالت، ما از تهاجم «موذیانه» یک کشور همسایه (پاکستان) آزاد شدیم. اما سال‌های بعد که ما آن را «سالهای جنگ با تروریسم» می‌نامیم خوب نبود. چون این جنگ نه خوب و نه در جای خوبی انجام گرفت. 

رئیس جمهور پیشین افغانستان گفت: متاسفانه خود مردم افغانستان قربانی این جنگ شدند و این گونه بود که اوضاع برای افغانستان به طور کلی خیلی بد پیش رفت. نتیجه آنکه اکنون هیچ چیزی در افغانستان درست نیست و ناامنی در بالا‌ترین حد خود قرار دارد. 

دخالت‌ها نسبت به گذشته بیشتر شده است

کرزی در پاسخ به این پرسش که چرا افغانستان برای بقای خود همچنان باید نیازمند امریکا باشد، گفت: امنیت در افغانستان بسیار شکننده است، طالبان مناطقی دیگری را در کشور به کنترل خود درآورده‌اند، دخالت‌ها نسبت به گذشته بیشتر شده است، ماموریت برقراری صلح و امنیت در افغانستان به طور کلی با شکست مواجه شده است.

وی افزود: بنابراین جای آن دارد که امریکا اکنون اذعان کند که اوضاع از نظر امنیتی در افغانستان با شکست مواجه شده است و از همسایگان افغانستان به ویژه ایران، هند، روسیه و چین برای برقراری صلح و آرامش در افغانستان و ریشه کن کردن افراط گرایی کمک بگیرد. امریکا باید اکنون آرام گیرد و اشتباهات گذشته خود را بپذیرد و مسیر جدیدی را در پیش گیرد. 

تامین تجهیزات و تسلیحات نظامی کافی نیست

وی در پاسخ به پرسشی درباره هزینه 60 میلیارد دالری امریکا در افغانستان و کمک به ارتش این کشور برای تامین امنیت آن گفت: تامین تجهیزات و تسلیحات نظامی کافی نیست. ما نیروی هوایی نداریم. رادار نداریم.

رئیس جمهور پیشین افغانستان گفت: ما هیچی از آنچه که قبل از حمله اتحاد جماهیر شوروی سابق داشتیم اکنون نداریم. هنگامی که اتحاد جماهیر شوروی بود تجهیزات و تسلیحات نظامی کافی در اختیار نیروهای افغانستان قرار می‌داد.

کرزی افزود: اما اکنون اوضاع خراب است. بنابراین آنچه ما می‌خواهیم تغییر روش، تاکتیک و راهبرد است تا مبارزه با افراط‌گرایی شکل کارآمدتری به خود گیرد. 

امریکایی‌ها به سرمنشا تروریست‌ها حمله کند

رئیس جمهور پیشین افغانستان اضافه کرد: سرمنشاء مشکلات افغانستان در این کشور نیست بلکه در خارج از آن است. امریکا اکنون سال‌هاست که این مسئله و واقعیت را با وجود درخواست‌های مکرر ما نادیده می‌گیرد.

کرزی در گفت‌وگو با راشاتودی اظهار داشت: امریکایی‌ها اگر واقعا قصد مبارزه با تروریسم داشته باشند باید به سرمنشا آن‌ها و و جاهایی که تروریست‌ها آموزش می‌بینند حمله کند.

امریکا منابع تامین مالی تروریست‌ها را خشک کند

وی افزود: امریکا باید منابع تامین مالی تروریست‌ها را خشک کند. امریکا برای دو طرف کارکرده است. یعنی از کسانی که از افراط گرایی پشتیبانی می‌کنند نیز پشتیبانی کرده است. ما بیشتر از سیاست‌های پاکستان رنج می‌بریم، اما امریکا از این کشور پشتیبانی می‌کند. 

باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از حامد کرزی نوشت: تا زمانی که ریشه و سرمنشاء ترویج تروریسم، افراط‌گرایی و منابع تامین مالی آن‌ها از بین نرود، ما در افغانستان پیروز نخواهیم شد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала