شاعران باید نماد وحدت شوند

© Sputnik / Vladimir Rodionov /  مراجعه به بانک تصاویر شاعران باید نماد وحدت شوند
شاعران باید نماد وحدت شوند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رایزن ایران در شب شعری با عنوان رسول مهرمانی از شاعران خواست تا فرهنگ وحدت را در لابلای شعرهایشان انعکاس دهند و زمانی آثارشان تجلی می یابد که نیاز مردم را در بر داشته باشد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل آوا، محفل شب شعر به مناسبت میلاد خجسته پیامبر گرامی اسلام تحت عنوان "رسول مهربانی" روز ۵ شنبه (۲۵) قوس در کابل برگزار شد. این محفل به مناسبت میلاد نبی اکرم و هفته اخوت مشترکا از طرف رایزنی فرهنگی ایران و وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان و با همکاری نمارسانه در کابل برگزار شد. رضا ملکی رایزن فرهنگی سفارت ایران در این مراسم گفت: پیامبر یعنی رحمت برای تمام بشریت. ما باید سیره آن پیامبر رحمت و مهربانی را توسعه دهیم. وی علاوه کرد، دشمنان اسلام میخواهند با تفرقه اندازی در میان ملت های اسلامی به اهدافشان برسند، آن ها میخواهند ملت های ما را تکه تکه کنند تا ما با هم درگیر شویم. او گفت: هفته وحدت که بنیان گذار آن امام خمینی (رح) است هفته ایست که تمام مسلمانان همانند ید واحده "یک دست" در بین خود باید باشند و مرزها نباید اسباب جدایی بین مسلمانان باشد.

وی از شاعران خواست تا فرهنگ وحدت را در لابلای شعرهایشان انعکاس دهند و زمانی آثارشان تجلی می یابد که نیاز مردم را در بر داشته باشد. ملکی افزود: وحدت در میان جامعه اسلامی امروز ما یک نیاز اساسی است و باید نسبت به آن یک توجه جدی داشته باشیم، تا در مقابل دسیسه های دشمن هوشیار باشیم. وی با اشاره به روابط دوستانه میان ایران و افغانستان خاطر نشان ساخت، روابط میان این دو کشور ریشه در تاریخ دو ملت دارد. ایران و افغانستان دارای مشترکات عمیق فرهنگی در حوزه های تمدنی و فرهنگی هستند. این مشترکات چنان مهم و حایز اهمیت است که جمهوری دو ملت فراتر از مناسبات سیاسی و مرزهای جغرافیایی یک ملت واحد هستند. وی تصریح کرد: هیچ کشوری به اندازه افغانستان با ایران دارای مشترکات دینی و فرهنگی نمی باشد.

در ادامه شمس الحق آریانفر، رییس روزنامه های دولتی افغانستان گفت: پیروزی پیامبر با قدرت و امکانات محدود خود معجزه است. پیامبر در برابر عقیده و باور مردم آن زمان که اوج جهل و نادانی بود، پیروز شد. وی افزود: پیامبر آمد دین دنیا را آشتی داد و یکجا ساخت و آزادی را به ارمغان آورد. بدون شک او یک معلم است.

استاد قزلی یکی از شعرای نامدار ایران در این مراسم گفت: ایران و افغانستان گنجی مشترک دارند که هرچه از آن بردارد بیشتر می شود و آن زبان فارسی است. کهن ترین زبانیست که دست نخورده است.او علاوه کرد، ما تلاش داریم که جایزه جهانی شعر فارسی را ایجاد کنیم.در ادامه گروه سرود "هموطن" با اجرای زیبا در وصف پیامبر گرامی، مراسم را رنگ و بوی دیگر بخشید.در این مراسم شاعران هر دو کشور نیز به سرودن شعر پرداختند.شاعران کشورمان هر یک؛ فاضل محجوب، سید صالح صدر، سید رضا محمدی، یامان حکمت، سید ذکریا راحل، ساجده میلاد، مینا نصر و سید علی موسوی چکاوک به سرودن شعر پرداختند.در ادامه شاعران ایران، آقایان محمد حسین جعفریان و مهدی قزلی نیز به سرودن شعر پرداختند.

 

در پایان کتاب شعر "علی نامه" که ترجمه کتاب نهج البلاغه حضرت علی(ع) است و به صورت شعر منظوم حماسی در آورده شده است، رونمایی شد. این کتاب در مدت ۴ سال نوشته شده است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала