ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

گزارش نهادهای اطلاعاتی امریکا در مورد دخالت روسیه در انتخابات

© Sputnik / Alexey Filippovپوتین
پوتین - اسپوتنیک افغانستان
به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، اطلاعات ملی امریکا بامداد شنبه، به فاصله کوتاهی بعد از دیدار «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور منتخب امریکا با مقام‌های اطلاعاتی امریکا جدید ترین ارزیابی اطلاعاتی واشنگتن درباره ادعایی نقش روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2016 امریکا را منتشر کرد.

این گزارش، نسخه «از طبقه ‌بندی خارج شده» ارزیابی محرمانه ‌ای است که در اختیار «باراک اوباما» رئیس‌جمهور فعلی آمریکا قرار گرفته است.
مدیر اطلاعات ملی امریکا در بخش مقدمه گزارش جدید تصریح می‌کند که جامعه اطلاعاتی به ندرت می‌تواند محتوای تمامی دانسته‌های خود یا روش‌های زیربنایی رسیدن به ارزیابی درباره یک موضوع را به صورت علنی منتشر می‌کند، چرا که انجام چنین اقدامی می‌تواند با افشای روش‌های حساس توان نهادهای اطلاعاتی برای جمع‌آوری اطلاعات در آینده را به مخاطره بیندازد.
سه نهاد اطلاعاتی دیگر امریکا — اف ‌بی ‌آی، سازمان سیا و آژانس امنیت ملی- قبل از این بر اساس اطلاعات ادعایی گردآوری‌شده روسیه را به هک کامپیوترهای «کمیته ملی حزب دموکرات» در راستای تضعیف تبلیغات «هیلاری کلینتون»، نامزد این حزب در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا متهم کرده بودند.
مدیر اطلاعات ملی امریکا با بیان اینکه گزارش جدید بر اساس اطلاعات گردآوری‌شده از این سه نهاد مبتنی است، خاطرنشان کرده که این گزارش به طور خاص، انگیز‌ها و مقاصد روسیه از این دخالت ادعایی را تحت پوشش قرار داده و مورد تحلیل قرار می‌دهد.
موارد زیر یافته‌های کلیدی مورد ادعایی هستند که در این گزارش مطرح شده‌اند:
1- ارزیابی نهادهای اطلاعاتی امریکا این است که ولادیمیر پوتین در سال 2016 دستور یک کارزار برای اثرگذاری بر انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور را صادر کرده است. هدف روسیه، تضعیف اعتماد عمومی به فرایند دموکراتیک آمریکا، بدنام کردن «هیلاری کلینتون» و ضربه زدن به احتمال پیروزی وی در انتخابات عنوان شده است.
2- نهادهای اطلاعاتی امریکا، فراتر از مورد بالا ارزیابی کرده‌اند که پوتین و دولت وی آشکارا پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات را ترجیح می‌داده‌اند. این ارزیابی همچنین تصریح کرده که پوتین و دولت وی از طریق اعتبار زدایی از کلینتون و نشان دادن چهره‌ای نامطلوب از کلینتون در برابر ترامپ در صدد بالا بردن شانس پیروزی ترامپ برآمده‌اند.
3- کارزار روسیه برای اثرگذاری بر انتخابات، دو بخش عملیات اطلاعاتی مخفیانه (مانند فعالیت‌های سایبری) و تلاش‌های آشکار توسط نهادهای دولتی، رسانه‌های دولتی، واسطه‌های طرف ثالث و کاربران حقوق ‌بگیر شبکه‌های اجتماعی را شامل می‌شده است.
4- نهادهای اطلاعاتی امریکا با درجه اطمینان بالا ارزیابی می‌کنند که واحد اطلاعات نظامی روسیه (ستاد کل اداره اصلی اطلاعات روسیه یا GRU) از یک هکر رومانیایی معروف به گوسیفر (Guccifer) و سایت DCLeaks.com برای دسترسی به اطلاعات برخی قربانیان امریکایی استفاده کرده و اطلاعات آن‌ها را خواه به صورت علنی و خواه در قالب خبرهای اختصاصی رسانه‌های خبری منتشر کردند.
5- وزارت امنیت داخلی امریکا به این جمع ‌بندی رسیده که نوع سامانه‌های هدف حمله توسط عاملان روس، دستگاه‌های به کار رفته برای شمارش آرا را شامل نمی‌شده است.
6- نهادهای اطلاعاتی امریکا به این نتیجه رسیده‌اند که روسیه از تجربه این کارزار برای اثرگذاری بر انتخابات سایر کشورها در جهان، از جمله متحدان آمریکا استفاده خواهد کرد.
7- شبکه‌ خبری راشاتودی و خبرگزاری اسپوتنیک، با رساندن پیام کرملین به مخاطبان روسی و بین‌المللی به کارزار دولت پوتین کمک کرده‌اند. رسانه‌های دولتی روسیه، برای بالا بردن وجهه دونالد ترامپ چه در طول مرحله مقدماتی انتخاب و چه در مرحله نهایی آن تلاش کرده‌اند و در مقابل از کلینتون چهره‌ای منفی به نمایش گذاشته‌اند.
این ادعاها در حالی مطرح شده است که ترامپ شب گذشته پس از نشست اطلاعاتی به خبرنگاران گفت سرویس‌های امنیتی امریکا اذعان دارند که آنچه دخالت مسکو در انتخابات خوانده می‌شود، تأثیری بر نتیجه نهایی نداشته است.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала