ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

امریکا اروپا را در برابر تهدیدات تروریستی تنها خواهد گذاشت؟

© AFP 2021 / Philippe Desmazes حملات ترورستی فرانسه
حملات ترورستی فرانسه - اسپوتنیک افغانستان
عقب راندن تروریست‌های داعش از سوریه و عراق در ماه ‌های اخیر نگرانی اروپایی‌ها را در مورد فعالیت های تلافی جویانه تروریست ها در این قاره افزایش داده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، بیداری سیاسی در خاورمیانه و شمال آفریقا زمینه ساز سرنگونی حاکمان دیکتاتوری شد که مستقیم و غیرمستقیم زیر نفوذ غرب قرار داشتند. اما در کمتر از یک سال از شروع جنبش آزادی خواهی که باعث کنار رفتن حسنی مبارک در مصر و زین العابدین بن علی در تونس شد، امریکا و اسرائیل با همراهی متحدان اروپایی و خاورمیانه‌ای خود با مداخله در راهپیمایی‌های اعتراضی آرام مردم سوریه، این کشور را درگیر یک جنگ بزرگ کردند.
نکته قابل تامل در مداخله غربی ها برای انحراف مسیر اعتراضات مردمی در سوریه، ظهور یک ‌باره چندین گروه تروریستی بود. در بازه زمانی چند ماه تروریست‌ها با برخورداری از انواع سلاح‌های نیمه سنگین در سراسر این کشور فعال شدند.
پشتیبانی همه جانبه قطر، عربستان و ترکیه از این گروه‌ها و تداوم فروش سلاح‌های اروپایی و امریکایی به سران کشورهای حمایت کننده، سوریه را با تخریب گسترده زیرساخت‌ها، آواره شدن میلیون‌ها نفر و کشتارهای وحشیانه دست جمعی روبرو کرد. رهبران غربی امیدوار بودند با تهاجم غیرمستقیم می‌توانند بشار اسد را از قدرت خلع کنند و این مساله ضمن ایجاد فضای نفوذ بیشتر برای آن‌ها، امنیت اسرائیل را تقویت خواهد کرد.
در این شرایط بسیاری از مردم سوریه مجبور شدند برای ادامه حیات به کشورهای همسایه مهاجرت کنند. در این میان بیش از سه میلیون نفر از مسیر دریای مدیترانه و مرز ترکیه تلاش کردند خود را به اروپا برسانند.
ورود گسترده پناهجویان به اروپا در ابتدا تنها واکنش گروه‌هایی را برانگیخت که حضور خارجی‌ها را عاملی برای کاهش تعرفه خدمات اجتماعی، افزایش مالیات و تقابل فرهنگی می‌دانستند. اما با بروز حملات انتحاری در داخل فرانسه، بلجیم و آلمان در دو سال گذشته نگرانی‌ها را از مساله پناه ‌جویان به ورود طرفداران داعش به داخل اروپا تغییر داد.
در همین حال موفقیت ارتش عراق در عقب راندن تروریست‌ها در فلوجه و همچنین آزادسازی حلب، حساسیت بیشتری در خصوص برنامه آتی شهروندان اروپایی پیوسته به داعش و دیگر گروه‌های تروریستی به وجود آورد.
اروپایی‌ها مراسم سال نو 2017 را همچون سال گذشته در فضای تدابیر شدید امنیتی برگزار کردند. اما این وضعیت با توجه به احتمال بازگشت اعضای اروپایی داعش بدتر نیز خواهد شد. در همین رابطه جولیان کینگ، کمیسر امنیتی اتحادیه اروپا هشدار داد، در

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала