ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

مصر باستان

© Fotolia / Mirceadobre78Великая пирамида Гизы Пирамида Хеопса и Большой сфинкс, Египет
Великая пирамида Гизы Пирамида Хеопса и Большой сфинкс, Египет - اسپوتنیک افغانستان
کشف یادداشت های معمار اهرام مصر.

ویکتور  سولکین  رئیس انجمن مطالعه مصر باستان  و  مدیر بخش  شرق کتابخانه «والوشین» مسکو  طی مصاحبه با « اسپوتنیک» در باره  مهمترین کشفیات  باستان شناسی مصر در سال 2016 میلادی صحبت می کند.

یکی از مهمترین دستاوردها، کشف  باصطلاح  یادداشت های  معمار اهرام مصر بود.

کشف  قدیمی ترین پاپیروس ها با متن حفظ شده روی آنها  دنیای مصر را شگفت زده کرد  که یکی از رویدادهای درخشان سال 2016 بشمار میرود.  موضوع فقط با  یادبودهای  کتابت فوق العاده باستانی در ارتباط نیست —  این نوشته ها به  قرن 27 قبل از میلاد  و زمان حکومت تزار خوفو خئوپس مشهور تعلق دارند.  دفتر یادداشت  معمار Merer به دست محققین فرانسوی و  مصری افتاد که  یکی از بزرگترین  گروه های  معماران  در ساخت اهرام  کبیر پادشاه در « جیزه» را رهبری می کرد. در  این دفتر یادداشت های در باره سه ماه کار یک گروپ کارگران  وجود داشت که از محل سنگ تراشی در « تور» — در  ساحل شرقی  دریائی « نیل» —  به محل ساخت اهرام منتقل شده بودند. آنخاف  پسر  پادشاه، یکی از  مشهورترین  معماران زمان خود، آنها را در آنجا پذیرفت.  دفتر یادداشت معمار اهرام ضمیمه مهمی  برای درک فرایند ساخت و ساز اهرام در زمان فرعون بود.

تا آن زمان، باستان شناسان  ویرانه های  انبارهایی را پیدا کرده بودند که  هزاران کارگر  در آنجا زندگی می کردند. اطلاعات  ما در باره معماران کبیر — خمیئون و آنخاف —   با کمک بیوگرافی حفظ شده آنها بر دیوارهای آرامگاه های مجلل اشان —  کافی است.  همچنین اطلاعاتی در باره کسانی که در روند ساخت و ساز جان خود را از دست دادند و اسناد مربوط به  رساندن مواد و مصالح ساختمانی و  غذا برای کارگران به محل ساخت اهرام وجود دارد. اما با وجود آگاهی از این همه اطلاعات،  دفتر یادداشت « Merer»  چنان مشهور شد که  جای خاصی در  موزیم مصری در قاهره  به آن اختصاص داده شد.

پس از  پایان کارهای ساخت و ساز  اهرام، بخشی از کارگران  آزاد شدند و  معمار Merer  به سواحل دریای  سرخ رفت و  در یکی از بنادر  بزرگ آن زمان  در  سمت بالایی مشغول کار شد.  دفتر یادداشت دیگر به درد نمی خورد و او آنرا در  بیابان نزدیک  انبار بندر انداخت. باستان شناسان  در آنجا، در محلی به نام   «وادی الژرف» در 118 کیلومتری  شهر « سوئز» آن را پیدا کردند که نظر به آب و هوای مصر و بیابان، پاپیروس باستانی تا کنون خیلی خوب حفظ شده است.     

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала