رئیس جمهور غنی به افغانستان برگشت

© Sputnik / Ramil Sadikov / ورود به گالری تصاویراشرف غنی
اشرف غنی - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان پس از اشتراک در کنفرانس امنیتی مونیخ و ایراد سخنرانی در آنجا، پیش از ظهر امروز به وطن برگشت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از سایت ریاست جمهوری افغانستان، رئیس جمهور افغانستان دیروز در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با داکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دیدار کرد.

در این دیدار هر دو جانب در مورد گسترش همکاری ها میان دو کشور در عرصه های امنیتی، اقتصادی، تنظیم امور مرزی، مسایل منطقوی به شمول مبارزه با تروریزم، کنفرانس همکاری های منطقوی و بسته پیشنهادی حکومت افغانستان به ایران بحث و تبادل نظر کردند.

رئیس جمهور در مورد خط آهن که چین را از طریق افغانستان به ایران وصل می کند و همچنان اتصال کشور های آسیای میانه از طریق افغانستان و احیای راه ابریشم صحبت کرد.

در این دیدار قرار بر آن شد تا در بارۀ بسته پیشنهادی افغانستان، حکومت ایران نظریات خود را شریک سازد و پس از آن در این رابطه گفتگوها آغاز شود.

رئیس جمهور غنی در حاشیه نشست امنیتی مونیخ با لخضر ابراهیمی نماینده پیشین سازمان ملل متحد برای افغانستان نیز دیدار کرد.

غنی: افغانستان با 20 گروه تروریستی در حال مبارزه است - اسپوتنیک افغانستان
غنی: افغانستان با 20 گروه تروریستی در حال مبارزه است

در این دیدار هر دو جانب روی مسایل افغانستان و منطقه بحث و تبادل نظر کردند و رئیس جمهور غنی، آقای ابراهیمی را دوست و همکار خوب افغانستان خواند.

همچنان رئیس جمهور غنی با بنعلی یلدریم نخست وزیر ترکیه نیز دیدار نمود و در این دیدار هر دو جانب روی گسترش مناسبات و همکاری های مزید میان افغانستان و ترکیه بحث و تبادل نظر کردند.

به همین ترتیب در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، در حضورداشت رئیس جمهور غنی توافقتنامه مشارکت و توسعه میان افغانستان و اتحادیه اروپا توسط اکلیل حکیمی وزیر مالیه و خانم فیدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی و معاون اتحادیه اروپا  به امضا رسید.

این توافقنامه، همکاری اتحاديه اروپا را با افغانستان رسماً تعریف نموده و اساس ایجاد ارتباط متقابل و مؤثر را در زمینه های حاکمیت قانون، صحت، انکشاف دهات، معارف، ساینس و تکنالوژی، مبارزه با فساد، پولشويى، جلوگیری از تامین مالی تروریزم، جنایات سازمان یافته و مواد مخدر فراهم می سازد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала