احداث قونسلگری افغانستان در ورامین تهران

© Fotolia / Borna_Mirاحداث قنسولگری افغانستان در ورامین تهران
احداث قنسولگری افغانستان در ورامین تهران - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
سفیر افغانستان در ایران گفت: برای حل مشکلات مهاجرین افغان به زودی قونسلگری افغانستان در مرکز ورامین واقع در جنوب شرق تهران احداث می شود.

سفیر افغانستان در ایران گفت: برای حل مشکلات مهاجرین افغان به زودی قونسلگری افغانستان در مرکز ورامین واقع در جنوب شرق تهران احداث می شود.
به گزارش خبرگزاری فارس، نصیر احمد نور سفیر افغانستان در ایران در جلسه با والی ورامین، گفت: ایران و افغانستان به دلیل اشتراکات فرهنگی و تاریخی، بیش از سایر کشورها از ظرفیت‌های سیاسی و اقتصادی برخوردارند.
وی افزود: مقایسه روند همکاری‌ها بین2 کشور در 15 سال اخیر نشان می‌دهد که سطح روابط این 2 کشور در سطوح مختلف مدیریتی رو به گسترش بوده و می‌‎توان گفت که در مدتی که از عمر دولت فعلی افغانستان می‌گذرد، رئیس‌جمهور این کشور دو سفر به تهران داشته است.
سفیر افغانستان در ایران با اشاره به حضور فعال شرکت‌های ایرانی در افغانستان تصریح کرد: شرکت‌های زیادی از ایران در افغانستان حضور دارند و با اینکه در این دو سال شرایط اقتصادی سختی را داشتیم و هنوز نیز درگیر مقابله با تروریزم هستیم اما ملت و دولت ایران در کنار ملت و دولت افغانستان در مقابل تروریست‌ها ایستاده‌ و مبارزه می‌کنند.
احمد نور در ادامه افزود: سالانه حدود 2 میلیارد و 800 میلیون دالر کالاهای ایران به افغانستان صادر می‌شود که اگر صادرات نفت را از آن جدا کنیم، می‌توان گفت که افغانستان رتبه اول واردات کالا از ایران را دارد.
وی با بیان اینکه دروازه‌های افغانستان همواره به روی ایران باز است اظهار داشت: از مشارکت فعالان اقتصادی ایران برای حضور در افغانستان استقبال می‌کنیم و البته دروازه‌های ما برای تجارت، بر روی همه کشورها باز است.
احمد نور خاطرنشان کرد: وجود مشترکات فراوان بین این دو کشور، سهم بسزایی در کاهش هزینه‌های تجاری ایفا کرده و زمینه برای رونق و تقویت هرچه بیشتر سرمایه‌گذاری خصوصی و دولتی را فراهم می‌سازد.
سفیر افغانستان در ایران تصریح کرد: به خدمت گرفتن پرسنل اداری اعم از مترجم و محافظ برای سایر کشورهای غیرهمزبان در افغانستان سد محکمی در برقراری روابط تجاری آنها با افغانستان است، این در حالی است که به جهت وجود مشترکات فرهنگی و زبانی 2کشور ایران با افغانستان این مشکلات تا حدود بسیاری کاهش پیدا می‌کند.
وی افزود: از اینرو می‌توان گفت شرکت‌های ایرانی در رقابت با شرکت‌های سایر کشورها دست بالاتری دارند و به راحتی می‌توانند به افغانستان رفت‌وآمد کنند.
احمد نور با اشاره به حمایت از شرکت‌های ایرانی تولیدکننده کالاهای باکیفیت افزود: در برخی موارد دیده شده که شرکت‌های ایرانی با همکاری افراد و شرکت‌های افغانستانی اقدام به واردات کالاهای بی‌کیفیت ایرانی در خاک افغانستان می‌کنند، که در صحبت با مقامات ایرانی، بر ضرورت اقدام جدی در این زمینه تأکید شده است.
وی در ادامه ضمن تشکر از فرمان مقام معظم رهبری ایران برای تحصیل و مدارک متعلمین افغان در ایران گفت: با وجودی که ایران در حوزه‌های مختلف خود همواره دچار مشکلاتی بوده است؛ اما همچون دوران جنگ مهاجران افغان زیادی را در خاک خود پذیرفته‌ است.

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала