اجرای مانورهای نظامی القاعده در شرق افغانستان

© AP Photoاجرای مانورهای نظامی القاعده در شرق افغانستان
اجرای مانورهای نظامی القاعده در شرق افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
گزارش‌های منتشر شده است که نشان می‌دهد شاخه‌های از جنگ‌جویان شبکه‌ی القاعده در ولایت‌های شمال و شرق افغانستان سرگرم مانورهای نظامی هستند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از 1tvnew، گروه جماعت امام بخاری و تحریک ازبیکستان از شاخه‌های القاعده هستند و تازه اعلام کرده اند که فعالیت‌های تخریبی‌شان را در برخی ولایت‌های شمال و شرق افغانستان آغاز کرده اند.
گروهای یاد شده با پخش یک ویدیو اعلام کرده اند که در شمال و شرق کشور سرگرم مانورهای نظامی هستند و فعالیت‌های‌شان را در این مناطق آغاز کرده اند.
وزارت دفاع ملی افغانستان می‌گوید هرچند بسیاری از جنگجویان این گروه نابود شده اند،اما ده‌ها جنگجوی جماعت امام بخاری و تحریک ازبیکستان در ولایت‌های فاریاب، سرپل و قندز فعالیت دارند.
جنرال محمد رادمنش در گفتگو با تلویزیون یک گفت: " این گروه‌ها در نوارهای مرزی جنوب و در مناطقی از فاریاب، سرپل و هم‌چنان در کندز که تعداد زیاد آنان سرکوب شدند، وجود داشتند."
فعالیت شاخه‌های القاعده نه تنها سبب نگرانی‌های داخلی، بل جامعه‌ی جهانی نیز شده است.
پتراس آس‌تریویشس، عضو پارلمان اروپا، داعش و القاعده را خطری برای جهان خوانده و گفته است: "داعش و القاعده گروهای هراس‌افگن جهانی هستند، دو گروهی که خیلی خطرناک برای مردم افغانستان به شمار می‌روند. ما فکر نمی‌کنیم که داعش و القاعده در باره‌ی آینده افغانستان و مردمان این کشور فکر کنند. این گروه‌ها در پی رسیدن به اهداف خود‌شان هستند و به هیچ عنوان نمی‌توانند جز آینده‌ی سیاسی افغانستان باشند"
برخی آگاهان نظامی در افغانستان می‌گویند جنگ‌جویان القاعده زیر نام گروهای کوچک هراس‌افگنی حتی با خانواده‌های‌شان در بدخشان زنده‌گی می‌کنند، و هشدار می‌دهند اگر مدیرت موثر در رهبری جنگ به میان نیاید، مهار این گروه‌ها از توان نظامیان کشور خارج است.
شبکه‌ی القاعده در سال‌های پسین در جنوب و غرب کشور حضور داشته و در برابر نظامیان داخلی و خارجی درگیر نبرد بودند که تلفات سنگینی نیز داشته است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала