مذاکرات پاکستان و افغانستان در مورد هراس افگنی آغاز می شود

© AFP 2022 / FAROOQ NAEEM مذاکرات پاکستان و افغانستان در مورد هراس افگنی آغاز می شود
مذاکرات پاکستان و افغانستان در مورد هراس افگنی آغاز می شود - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
این گفته‌ها وی در حالی ابراز می‎شوند که اخیرأ هر دو کشور یک دیگر را به پناه دادن به هراس افگنان متهم ساختند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل طلوع نیوز، سرتاج عزیز، مشاور امور خارجی نخست وزیر پاکستان به رسانه‏های آن کشور گفته است که کابل و اسلام آباد گفت‎وگوها را درباره راه کاری برای پاسخ گویی به نگرانی‎های دو طرف درباره هراس‎افگنی آغاز کرده‎اند.

وی افزود که ممکن است دو کشور در هفتۀ آینده در این باره به توافقی دست یابند.

وی می‎افزاید که افغانستان و پاکستان توافق دارند که هراس‎افگنی دشمن مشترک هر دو کشور است و باید برای نابود سازی آن همکاری کنند.

این گفته‌ها وی در حالی ابراز می‎شوند که اخیرأ هر دو کشور یک دیگر را به پناه دادن به هراس افگنان متهم ساختند.

پاکستان یک فهرست نام‎های 76 «تروریست» را به کابل فرستاد و ادعا کرده است که این هراس افگنان درخاک افغانستان پنهان شده‌اند.

کابل نیز در جواب به این نامه، فهرستی را به وزارت خارجۀ آن کشور سپرد که در آن، نام‎های 85 تن از رهبران طالبان در پاکستان و نیز نام ها و نشانی‎های 32 مرکز آموزش هراس افگنان، در خاک آن کشور، درج شده بودند.

ظاهرأ این تنش‎ها پس از یک حملۀ انتحاری در زیارت لال شهباز قلندر در یالت سند پاکستان که هفتۀ گذشته صورت گرفت و در آن ۷۵ تن کشته شدند، اوج گرفت.

در پی این حمله، ارتش پاکستان مرز میان دو کشور را بست و هدف از آن را جلوگیری از نفوذ «تروریستان» از خاک افغانستان به پاکستان عنوان کرده است.

گفتنی‎ست که نیروهای پاکستانی بخش های شرقی افغانستان را نیز آماج موشکی قرار داد که با واکنش حکومت افغانستان مواجه شد و وزارت دفاع کشور گفت که این گونه حملات، «جواب دندان شکن را نیز به همراه دارد.»
افغانستان نیز بیشتر نیروهایش را در بخش‎های مرزی با پاکستان جا به جا کرد.

وزارت امور خارجۀ کشور اخیرأ گفت که پاکستان به خواست‌های کابل از بهر گرفتاری و سپردن کسانی که نام‌های شان از سوی حکومت افغانستان به آنان سپرده شده‌اند، پاسخ مثبت داده است.

اکنون کابل کابل از اسلام آباد می‌خواهد که آن کشور دراین راستا گام‌های اثرگذار بردارد.    

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала