کشف یک جلد قرآن کریم در مسکو

© Sputnik / Maxim Bogodvid / ورود به گالری تصاویرقران شریف
قران شریف - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
یک زن روسی در وسایل پدربزرگش نسخه ای نادر از قرآن کریم یافت و با وجود پیشنهادهای میلیونی ، آن را به مسجد محله اش هدیه کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از العالم، این زن روس که اناشکا حاج مراد نام دارد، وارث نسخه خطی نادر از قرآن کریم شد که تاریخ آن به قرن شانزدهم باز می گردد.
به نوشته "روسیا الیوم"، اناشکا ساکن مسکو، متوجه شد که یک نسخه خطی قدیمی در اختیار دارد از این رو تصمیم گرفت آن را به فروش بگذارد؛ ودر آنجا متوجه شد که این نسخه میلیون ها روبل ارزش دارد.
این زن روس در گفتگوی تلویزیونی گفت: بررسی ها بر روی این نسخه خطی نشان داد که تاریخ آن به قرن شانزدهم بازمی گردد و یکی از صفحات آن حاوی اطلاعاتی درباره مکان کتابت و تاریخ آن است.
صاحب این نسخه نادر از قرآن کریم تاکید کرد که در لندن به او پیشنهاد شد تا این نسخه خطی را 12 میلیون بفروشد و بعدها این مبلغ تا 45 میلیون نیز افزایش یافت.
اما این معامله به سرانجام نرسید؛ زیرا اناشکا بالاخره تصمیم گرفت تا از فروش این نسخه خطی قرآن کریم خودداری و آن را به یکی از مساجد اهدا کند.
وی در این خصوص با اشاره به این ضرب المثل که "خوشبختی به پول نیست"، تاکید کرد که ما ابتدا به فکر فروش این نسخه خطی افتادیم؛ اما پس از آن تصمیم گرفتیم آن را اهدا کنیم و اینک می توانیم هرزمان که بخواهیم به مسجد برویم و این نسخه خطی نادر را تماشا کنیم, فرزندان و خویشاوندان ما نیز می توانند از آن بازدید کنند زیرا برای سالهای سال در آنجا خواهد ماند.
اناشکا می گوید که این نسخه خطی در سوریه نوشته شده است و هرکسی که آن را دیده از اینکه به رغم قدمت، همچنان سالم مانده و سوره ها و آیات آن به وضوح دیده می شوند، شگفت زده می شود.
پدر بزرگ اناشکا به او وعده داده بود در صورتی که زبان عربی را یاد بگیرد، این نسخه خطی را به او اهدا کند. وی نیز زبان عربی را فراگرفت و در نهایت این نسخه خطی به وی رسید.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала