کمیته تحقیقات بین‌المللی اطلاع ندارد که حمله کیمیایی به خان شیخون سوریه صورت گرفته یا خیر.

© REUTERS / Abed Kontarکمیته تحقیقات بین‌المللی اطلاع ندارد که حمله کیمیایی به خان شیخون سوریه صورت گرفته یا خیر.
کمیته تحقیقات بین‌المللی اطلاع ندارد که حمله کیمیایی به خان شیخون سوریه صورت گرفته یا خیر. - اسپوتنیک افغانستان
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، به نقل از شبکه خبری المیادین، اعضای کمیته تحقیقات سازمان ملل ویژه سوریه روز جمعه نشستی را با اعضای شورای امنیت برگزار کرده و درباره خطراتی که غیرنظامیان را در سوریه تهدید می‌کند، گفت‌وگو کردند.

پائولو سرگیو پینیرو، رئیس این کمیته استفاده از گاز کلر در سوریه را تأیید و اعلام کرد که درصدد تحقیق درباره ادعای استفاده از گاز سارین در خان شیخون است.
وی افزود: ما از طریق اسکایپ با شاهدان عینی صحبت کرده و از تصاویر ماهواره‌ای استفاده کردیم. تحقیقات درباره حادثه خان شیخون از طریق کارشناسان، شاهدان عینی، تصاویر و ویدیوهایی که درباره صحت آن تحقیق خواهیم کرد، ادامه دارد.
این کمیته می‌گوید که اطلاعی از جنگنده‌هایی که شهر خان شیخون را بمباران کردند، ندارد و حتی نمی‌تواند مشخص کند که آیا حمله خان شیخون شیمیایی بوده یا خیر.
رئیس کمیته تحقیقات سازمان ملل گفت: ما درخواست شفاهی را برای دولت سوریه فرستاده‌ایم تا گزارشی درباره حادثه خان شیخون به ما بدهد. ما هرم فرماندهی نیروهای دولتی سوریه را می‌دانیم اما از ساختار فرماندهی طرف‌های دیگر اطلاعی نداریم.
وی وقوع فاجعه انسانی در ادلب را پیش‌بینی کرد و گفت: بعد از جنگ حلب جبهه تحریر الشام با فتح الشام متحد شده و احتمال درگیری بزرگی در آن مناطق وجود دارد.
وی گفت: بیشتر مردم با سلاح‌های شیمیایی نمرده‌اند بلکه با سلاح‌های قدیمی جان خود را از دست داده‌اند. طرف‌های درگیر منافع‌شان را به جان ساکنان ترجیح می‌دهند و از روش‌های نظامی استفاده می‌کنند.
پینیرو افزود، درست است محاصره شهر حلب رفع شده اما تاثیراتش همچنان بر کل سوریه خواهد ماند.

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала