همکاری های مشترک منطقه ای ایران و افغانستان

© Photo / وزارت خارجه افغانستانهمکاری های مشترک منطقه ای ایران و افغانستان
همکاری های مشترک منطقه ای ایران و افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران امروز یک شنبه وارد کابل شده و قرار است با همتای افغان خود و همچنین رییس جمهور غنی و رییس اجراییه عبدالله دیدار و گفت‌وگو کند. قرار بود آقای ظریف در ماه دسمبر سال گذشته میلادی به کابل بیاید، اما سفر او به تعویق افتاد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل خبرگزاری صدای افغان(آوا)، سفر آقای ظریف به افغانستان در شرایطی صورت می گیرد که گلبدین حکمتیار پس از ۲۱ سال، با پذیرفتن صلح با حکومت افغانستان، به کابل آمده است. اما برخلاف روابط رو به گسترش اقتصادی و همکاری های منطقه یی به خصوص پیرامون مسأله بندر چابهار و همکاری های خوب ایران در بخش مهاجرین، در عرصه روابط سیاسی و امنیتی، دو کشور به خصوص پس از روی کار آمدن حکومت وحدت ملی، روابط گرمی نداشته اند. قرار بود که میان دو کشور، یک بسته همکاری های راهبردی به امضا برسد که تاکنون خبری از آن نیست.

قاسم عرفانی استاد دانشگاه با اشاره به سفر وزیر امورخارجه ایران به افغانستان، به خبرنگار آوا گفت: یک سری مسائل مهم منطقوی است که ایران و افغانستان مشترکا آن را تعقیب می کنند. به گفته عرفانی، دو کشور همکاری های مشترکی در رابطه با مبارزه با تروریزم دارند و برای امن ساختن مرزهای خود نیز گفت‌وگو خواهند کرد.

وی افزود: در این سفر پیرامون رویکردهای اخیر روسیه در مورد مسأله افغانستان و فعال شدن کشورهای منطقه در محور کاهش تنش ها در افغانستان گفت‌وگوهایی صورت خواهد گرفت.

به نظر می رسد پس از احیای روابط افغانستان با روسیه، این کشور می خواهد به دنبال نقش جدید منطقه یی روسیه و ایران در حوزه تحولات افغانستان، روابط خود را به خصوص در عرصه مناسبات سیاسی و امنیتی گرم تر بسازد.

عرفانی افزود که در بخش دیگر این سفر وزیر خارجه ایران، بحث مهاجرین هم مطرح خواهد شد و شاید توافقاتی صورت بگیرد که به آنها اقامت داده شود، ولی او خاطرنشان کرد که فکر نمی کند بحث مهاجرین در اولویت آجندای طرفین باشد.

این در حالی است که دو طرف در طول یکی دو سال اخیر، در بخش مهاجرین نیز به توافقات خوبی دست یافته اند که یک مورد از آن، سرشماری اتباع افغانستانی بدون مدرک در ایران است. اتشه امورمهاجرین افغانستان در تهران، پیش از این سفر آقای ظریف به کابل، به آوا گفته بود که ممکن است برخی گفت‌وگوهای مقدماتی در مورد سرنوشت مهاجرین بدون مدرک سرشماری شده، صورت بگیرد و به دنبال این سفر، یک هیأت بلندپایه از افغانستان پیرامون گفت‌‎وگو در مورد وضعیت مهاجرین، به ایران سفر کند.

روز گذشته سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه این کشور به دعوت رسمی همتای افغانستانی خود بامداد امروز یکشنبه و در رأس یک هیأت بلند پایه سیاسی عازم کابل پایتخت افغانستان می شود. ظریف در این سفر علاوه بر دیدار با صلاح الدین ربانی سرپرست وزارت امورخارجه افغانستان، با اشرف غنی رئیس جمهوری، عبدالله عبدالله رئیس اجرایی و تعداد دیگری از مقامات عالی رتبه افغانستان ملاقات می کند.

 

سخنگوی وزارت خارجه ایران یادآور شده که قرار است در این سفر در مورد ابعاد مختلف روابط دوجانبه و چگونگی ارتقای سطح مناسبات دو کشور و همچنین آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی گفت‌وگو و رایزنی هایی انجام شود.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала