امروز رای گیری ریاست جمهوری در سراسر ایران آغاز شد

© Photo / Soheil Gargari امروز رای گیری ریاست جمهوری در سراسر ایران آغاز شد
امروز رای گیری ریاست جمهوری در سراسر ایران آغاز شد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران و پنجمین دوره انتخابات شوارهای اسلامی شهر و روستا از دقایقی پیش در سرار این کشور آغاز شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری صدای افغان(آوا)، دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا  از ساعت ۸ صبح امروز با دستور عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر داخله این کشور در سراسر ایران آغاز شد.

براساس اعلام هیئت‌های اجرایی، تعداد شعب اخذ رای در انتخابات ۲۹ ثور/اردیبهشت، حدود ۶۳ هزار و ۵۰۰ شعبه در سراسر ایران است.

انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در ۱۴۲ شهر با ۹ هزار و ۷۵۲ شعبه اخذ رای به صورت تمام الکترونیکی خواهد بود.

همچنین ۳۱۰ شعبه خارجی آماده اخذ رای از ایرانیان مقیم خارج از این کشور هستند.

۲۰۰ میلیون تعرفه رای چاپ شده و یک میلیون و ۵۰۰ نفر به عنوان عوامل اجرایی و نظارتی در شعبه‌های اخذ رای حضور خواهند داشت.

۶۰۰ خبرنگار داخلی و خارجی این رویداد را پوشش تصویری و خبری خواهند داد.

۵۶ میلیون و ۴۱۰ هزار و ۲۳۴ نفر واجدان شرایط حضور در انتخابات ۲۹ ثور/اردیبهشت هستند که از این تعداد ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار و ۲۹۴ نفر رأی اولی خواهند بود.

براساس قانون، کلیه کسانی که متولد ۲۹ ثور/اردیبهشت ۷۸ و قبل از آن هستند با در دست داشتن اصل شناسنامه و شماره ملی می‌توانند در انتخابات ایران شرکت کنند.

همچنین در اجرای ماده ۶۰ قانون انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، اسامی نامزدهای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری اسلامی ایران که صلاحیت آنان مورد تأیید شورای محترم نگهبان قرار گرفته، به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر اعلام می‌شود:

۱- سیدمصطفی آقامیرسلیم- مشهور به میرسلیم- فرزند سیدجلال-کد نامزد ۳۳

۲- حسن روحانی- فرزند اسدالله-کد نامزد ۵۵

۳- سیدابراهیم رئیس‌الساداتی- مشهور به رئیسی- فرزند سیدحاجی-کدنامزد ۶۶

۴- سیدمصطفی هاشمی‌طباء- فرزند سیدابوالقاسم-کدنامزد ۸۸

حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای نیز دقایقی پیش در حسینیه امام‌خمینی(ره) آرای خود را به صندوق سیار ۱۱۰ انداختند.

ایشان پس از شرکت در انتخابات تاکید کردند: اولا خدای متعال را بر نعمت مردم‌سالاری و انتخابات و حضور مردم سپاس‌گذاری می‌کنم، این نعمت بزرگی است.

امام خامنه‌ای با اشاره به اینکه توصیه من این است که مردم هر چه بیشتر شرکت کنند، خاطرنشان کردند: هر چه زودتر پای صندوق‌ها بیایند، معتقدم کار نیک را بایستی در اول وقت آن انجام داد و تاخیر نباید انداخت و معتقدم انتخابات ریاست‌جمهوری بسیار مهم است، سرنوشت کشور دست آحاد مردم است که رئیس قوه مجریه را انتخاب می‌کنند، به اهمیت این کار توجه کنند.

امام خامنه‌ای در ادامه اظهار داشتند: انتخابات شوراهای شهر و روستا هم مهم است، زیرا کسانی انتخاب می‌شوند که خدمات شهری و روستایی را یعنی مسائل روزمره مردم را در اختیار دارند.    

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала