امپراتور جاپان برکنار میشود

Telegram
امروز (جمعه) کابینه جاپان لایحه کناره گیری امپراتور را تایید کرد و راه را برای نخستین کناره گیری یک امپراتور در این کشور از قریب به دو قرن هموار نمود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، آکیهیتو، امپراتوری ۸۳ ساله جاپان که تحت عمل جراحی قلب قرار گرفته و دوره درمان سرطان پروستات را طی می‌کند، سال گذشته میلادی در یک سخنرانی بی سابقه گفت که نگران این است نتواند به امور محوله به طور کامل رسیدگی کند و می‌خواهد کناره گیری کند.
ولیعهد وی ناروهیتو ۵۷ ساله جانشینش می‌شود.
این لایحه قرار است به پارلمان فرستاده شود و در آن قانونگذاران جاپانی پیش از پایان دوره کنونی پارلمان در ماه آتی میلادی آن را تصویب کنند.
یوشیهیده سوگا، دبیرکل کابینه جاپان در یک نشست خبری گفت: دولت امیدوار است که این لایحه به آسانی تصویب شود.
در حالیکه برنامه‌ای مشخص برای کناره گیری امپراتوری جاپان در نظر گرفته نشده است، رسانه‌ها اعلام کردند که این روند اواخر ۲۰۱۸ صورت می‌گیرد.
بر اساس قانون کنونی جاپان، برکناری امپراتور صورت ‌نمی‌گیرد و آخرین باری که یک امپراتوری جاپان کناره گیری کرد به سال ۱۸۱۷ باز می‌گردد.
این لایحه که برای اولین و آخرین بار تایید شده به آکیهیتو اجازه می‌دهد تا از سمتش بعنوان امپراتور جاپان کناره گیری کند و به مابقی امپراتورهای این کشور تعمیم داده نمی‌شود.
همچنین در این لایحه به این مساله اشاره نشده که آیا زنان می‌توانند بعنوان امپراتریس تاجگذاری کنند یا خیر. با این حال، احزاب سیاسی جاپان به دنبال این هستند که این مساله را در جلسات بعدی و مصوبه‌های آتی خود مورد بررسی قرار دهند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала