غنی: نمی خواهیم ناتو دوباره وارد میدان جنگ افغانستان شوند

© Photo / ارگغنی: نمی خواهیم ناتو دوباره وارد میدان جنگ افغانستان شوند
غنی: نمی خواهیم ناتو دوباره وارد میدان جنگ افغانستان شوند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رییس جمهور غنی، در گفتگو از طریق ویدیو کنفرانس با سرمنشی و سفیران سازمان ناتو، تاکید کرد: مدیریت جنگ، هم اکنون به عهده نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان قرار دارد و ما نمی خواهیم که در این بخش تغییر بیاید و نیروهای ناتو یکبار دیگر به میدان جنگ داخل شوند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری آوا ، در این گفتگوی ویدیو کنفرانس که به تاریخ ۲۹ ثور انجام شده است ، رئیس جمهور غنی از آن کشورها و افراد ملکی که در جهت ثبات و پیشرفت افغانستان کمک و همکاری نموده اند، سپاس گزاری کرد.

رئیس جمهور غنی با اشاره به تفاهمنامۀ امنیتی میان افغانستان و ناتو گفت: این تفاهمنامه، اساس دوستی بنیادی بین ماست که احترام و مفاد دوامدار و همه جانبه را میان افغانستان و سازمان ناتو تامین می نماید. وی افزود که این یگانه تفاهمنامۀ امنیتی مدیترانه و اقیانوس هند می‌باشد.

رئیس جمهور کشور با اشاره به پیشرفت‌های حکومت وحدت ملی گفت: ما از سال ۲۰۱۴ بدینسو پیشرفت‌های زیادی داشته ایم. نسبت به سال ۲۰۱۲ در کمک های مالی جهانی و تلفات ما ۱۰ درصد کاهش آمده است. وی همچنان بابت کمک ۸۰۰ میلیون دالری رئیس جمهور ترامپ به افغانستان سپاسگزاری کرد.

رئیس جمهور تاکید کرد: مدیریت جنگ، هم اکنون به عهده نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان قرار دارد و ما نمی خواهیم که در این بخش تغییر بیاید و نیروهای ناتو یکبار دیگر به میدان جنگ داخل شوند.

محمد اشرف غنی در مورد جلو گیری از ظهور موج جدید خشونت و تروریزم گفت که منابع، مردم و سیستم ها باید منظم شوند و بالای طالبان فشار وارد شود تا شرایط صلح دائمی را مهیا سازند.

رئیس جمهور با اشاره به اصلاحات اخیر در وزارت دفاع گفت: ما توانستیم آن بخشی از رهبری وزارت دفاع را که از سال های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ برای ما به میراث مانده بود، دور کنیم. او افزود: ۱۵۰ تن از جنرالان را به تقاعد سوق دادیم. روند اصلاحاتی که در حال حاضر زیر کار است، متمرکز به افزایش تشکیلات نبوده، بلکه با هدف ایجاد یک نیروی موثر در مطابقت به منابع موجود می باشد.

رئیس جمهور اضافه کرد: تمرکز ما روی انتخاب مدیریت سیستم ها و پروسه ها است تا بتوانیم نیروهای مسلح را درراستای رهبری مسلکی ملکی، تقویت نمایم. او افزود که حکومت افغانستان و ماموریت حمایت قاطع مشترکاً پلان ترتیب داده اند که با اجرای آن، ماموریت آموزش و مشوره دهی از سطح قول اردوها به فرقه ها گسترش می یابد.

رئیس جمهور غنی افزود که بر اساس این تغییرات، نیروهای کوماندو دو برابر و قول اردوی عملیات خاص ایجاد خواهد شد. او افزود: با این کار ظرفیت نیروهای هوایی افغانستان نیز افزایش می یابد و در بیست سال گذشته، این بار اول خواهد بود که ما رهبری نیروهای هوایی خود را به عهده خواهیم داشت.

رئیس جمهور کشور با اشاره به مبارزه و جانفشانی های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور گفت: در عملیات های مشترک نیروهای خاص افغان و نیروهای امریکایی در ولایت ننگرهار، ساحات زیادی از وجود داعش پاک شده است و این عملیات ها تا نابودی آنان ادامه خواهد یافت.

آقای غنی افزود: برای حفاظت از ساحات پاک شده از وجود داعش باید نیروهای پولیس را تقویت نمایم. او افزود که از بین بردن فساد در صفوف پولیس از اولویت های کاری ما می باشد تا بتوانیم پولیس را به خدمتکاران جامعه تبدیل نماییم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: حکومت وحدت ملی دایره افغانستان شمول می‌باشد که برای زنان، جوانان و افراد بی بضاعت، فرصت های زیادی را فراهم می‌کند. وی افزود که ما عمر کاری خدمات ملکی را شش سال پایین آوردیم و آوردن اصلاحات در قسمت خدمات ملکی از اولویت های ما می‌باشد.

محمد اشرف غنی علاوه کرد: در مقایسه با ۱۵ سال گذشته، در دو سال حکومت وحدت ملی، کار های زیربنایی زیادی صورت گرفته است که افغانستان را از منزوی شدن نجات داده است. می‌خواهیم از راه دیپلوماسی اقتصادی و از طریق مخابرات، سرک ها، برق و پایپ‌لاین های گاز به کشورهای همسایه‌ وصل شویم و به آنان نشان دهیم که افغانستان یک موقعیت مفید و حیثیت چهار راه را دارد.

رئیس جمهور گفت: ماه آینده در کابل، کنفرانسی تحت عنوان "پروسه کابل" راه اندازی می شود که محور بحث آن، روابط منطقوی و صلح خواهد بود. بخاطر صلح داخلی به آگاهی دهی خارجی نیازاست تا زمینه مذاکره با طالبان را فراهم نماییم.

رئیس جمهور غنی خاطر نشان کرد که صلح با حزب اسلامی ثابت ساخت که ما صلح کرده می‌توانیم. مردم محلی در ولایت زابل داعش را شکست داده، آنان را از ولسوالی‌های شان بیرون رانده و حمایت شان را از حکومت اعلام کردند.

وی افزود که ما به گونه فعال صلح بین الافغانی را به پیش می‌بریم و این همه زمانی امکان پذیر است که ما این بن‌بست و بحران را در جنگ به عملیات تهاجمی مبدل سازیم. وی با تاکید گفت: طالبان باید بدانند که در میدان نبرد برنده نیستند.

رئیس جمهور غنی اضافه کرد: افغانستان با جنگ تحمیل شده روبرو است و تروریستان پلان های جنایتکارانه و ویرانگر خود را دارند. ما می‌خواهیم به این خطر زهر آلود، نقطه پایان بگذاریم. رئیس جمهور افزود که ما با حمایت شما در خط اول مبارزه با این پدیده کشنده قرار داریم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد که حکومت وحدت ملی در دو سال گذشته کوشش های خود را به فساد اداری چهار دهۀ گذشته، جنایت ها و پایان دادن به جنگ متمرکز ساخته است.

 

وی افزود که ما پلتفورم برای ثبات داریم که جهت رسیدن به این هدف، پلان چهار ساله ترتیب داده ایم و برای انجام دادن این وظیفه، راه طولانی را طی کرده‌ایم.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала