شرایط ادامه ماموریت ناتو در افغانستان

© AFP 2022 / John Macdougallیینیس ستولتینبیرگ سرمنشی ناتو
یینیس ستولتینبیرگ سرمنشی ناتو - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
ادامۀ مأموریت ناتو در افغانستان با مبارزه علیه فساد دولتی ارتباط دارد

 ینس استولتنبرگ، منشی عمومی ناتو طی مصاحبه به آزانس طلوع ‎نیوز گفت که فساد اداری در افغانستان قوای مسلح افغانستان را ضعیف می‎‌کند که بر حمایت سیاسی هم‎ پیمانان ناتو نیز متأثر خواهد گذاشت.

ینس استولتنبرگ، افزود که سازمان ناتو در مقابل کمک ‏هایش به افغانستان، از حکومت این کشور می ‏خواهد تا برای ایجاد نهادهای نیرومند و قابل اعتماد، اصلاحات به میان آورد و با فساد اداری جدی مبارزه کند.

وی افزود: «مبارزه با فساد اداری بسیار مهم است، زیرا این معضل قوای مسلح افغانستان را تضعیف می‏کند و نیز پشتیبانی سیاسی هم‏پیمانان ناتو را برای افغانستان متأثر خواهد ساخت».

 ینس استولتنبرگ در این باره بیان داشت: «اکنون ما در حال توسعۀ قوای هوایی افغانستان هستیم و این بسیار مهم است. ما پیشرفت‏های زیادی در این زمینه داشته ایم؛ اکنون هلیکوپتر ها، طیارات و پیلوتان بیشتر داریم، و نیروهای خاص را بیشتر آموزش داده ایم، هم‏چنان ما به رهبری بهتر مبارزه با فساد نیاز داریم». 

کشورهای عضو ناتو در نشست بروکسل تصمیم گرفتند که مأموریت این سازمان را در افغانستان ادامه دهند و برای افزایش نیروهای شان در افغانستان نیز چراغ سبز نشان دادند.

این درحالی است که ناتو اکنون تلاش دارد تا فعالیتش را در آموزشگاه‏های نظامی در افغانستان گسترش دهد. ازسویی هم، وزارت دفاع نیز تأکید دارد که تلاش‎ها برای آوردن تغییرات در مبارزه با فساد در این وزارت آغاز شده است.

محمد رادمنش، معاون سخن‏گوی وزارت دفاع افزود: «تلاش‎های ما برای گماشتن مدیران ماهر و حرفه یی ادامه دارند و در عرصۀ مبارزه با فساد نیز دستاوردهای خوبی داشته ایم».

هم‎زمان با این، ریاست جمهوری اینرا میداند که دامنۀ فساد در افغانستان بسیار گسترده است.

دوا خان مینه پال، معاون سخن‏گوی رئیس جمهور تصریح کرد: «ما هم می پذیریم که در سیستم افغانستان فساد وجود دارد، اما تعهد مبارزه با فساد نیز وجود دارد».

 

به عقیده منشی عمومی ناتو، رهبری و قوماندانان نیروهای افغان، به اصلاحات بنیادین نیاز دارد؛ نیروهایی که به گفته وی بدون حضور ناتو در افغانستان، توانایی کمتری را در نبرد با طالبان و گروه‏های هراس افگن دیگر خواهند داشت.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала