هشداری آلمان به اردوغان

© AFP 2022 / TOBIAS SCHWARZA technician works on a German Tornado jet at the NATO air base in Incirlik, Turkey. (File)
A technician works on a German Tornado jet at the NATO air base in Incirlik, Turkey. (File) - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
آلمان به ترکیه دوهفته مهلت داد

آلمان در موضوع اختلافات با ترکیه بر سر دیدار نمایندگان پارلمان این کشور از پایگاه هوایی اینجرلیک، دو هفته به ترکیه مهلت داد.

اسپوتنیک به نقل از العالم، به نوشته بخش فارسی پایگاه اینترنتی دویچه وله، دولت آلمان در نظر دارد دو هفته به ترکیه فرصت دهد و در صورتی که طی این دو هفته مجوزی برای دیدار نمایندگان مجلس آلمان بوندس تاگ از میدان هوایی اینجرلیک در خاک ترکیه صادر نشود، آلمان درباره خروج طیارات اش از این پایگاه تصمیم خواهد گرفت.

به گزارش هفته نامه آلمانی اشپیگل، مقامات عالیرتبه در وزارت امور خارجه و دفاع آلمان عصر روز جمعه 26 می به نمایندگان بوندستاگ خبر دادند که طی این دوهفته گفتوگوهایی با مقامات ترکیه در این باره انجام خواهد شد و پس از پایان این مهلت تصمیم نهایی گرفته خواهد شد.

گفته می شود وزارت دفاع و امور خارجه آلمان و همچنین دفتر صدراعظم آلمان امیدی به یافتن راه حلی برای برطرف کردن اختلافات با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه ندارند.

گفتگوی 20 دقیقه ای آنگلا مرکل و اردوغان در حاشیه نشست ناتو نیز بدون هیچ دستاوردی به پایان رسید. مرکل و اردوغان در این گفتگو تنها نظریات متفاوت خود را بیان داشتند و هیچ راه حلی برای برطرف کردن اختلافات مطرح نشد.

عصر جمعه دو نفر از مقامات عالیرتبه وزارت دفاع آلمان به نمایندگان مجلس آلمان خبر دادند که آنها می توانند از پایگاه هوایی ترکیه در قونیه دیدار کنند. سربازان قوای هوایی آلمان در پایگاه هوایی ترکیه در قونیه مستقرند و از طیارات آواکس ناتو مراقبت می کنند.

حدود 260 نظامی آلمانی و شماری از طیارات این کشور نیز در پایگاه اینجرلیک ترکیه مستقر هستند که در همکاری با ناتو و ائتلاف بین المللی ضد گروه تروریستی داعش در عملیات اکتشافی و سوخت رسانی به طیاارت نیروهای ائتلاف مشارکت دارند.

ترکیه سال گذشته در واکنش به مصوبۀ پارلمان آلمان در تایید نسل کشی ارامنه در دوران عثمانی، مانع بازدید شماری از نمایندگان مجلس فدرال آلمان از پایگاه هوایی اینجرلیک شده بود.

ماه ها است که ترکیه اجازه ورود نمایندگان پارلمان آلمان به ترکیه را برای دیدار از پایگاه هوایی اینجرلیک نمی دهد. دولت ترکیه هر بار دلیلی برای این امر می آورد. آخرین دلیل دولت ترکیه این بود که آلمان به کودتاگران ترکیه پناهندگی سیاسی داده است.

آلمان حدود دو هفته است که در برابر مخالفتهای ترکیه در این باره مقاومت کرده و پایگاهی را در اردن برای انتقال سربازان و طیارات خود از اینجرلیک به آنجا زیر نظر دارد. آلمان به شدت میکوشد رابطه با ترکیه که عضو ناتو است تیره نشود و سربازان این کشور همچنان در ترکیه باقی بمانند.

اما تاکنون ترکیه بارها اعلام کرده که هیچ نگرانی با خروج نیروهای آلمان از این کشور ندارد. اردوغان پیشتر در سخنانی در این باره گفته بود در چنین شرایطی میتوان به طور دوستانه از یکدیگر خداحافظی کرد.

اپوزیسیون آلمان از دادن مهلت بیشتر به ترکیه ناراضی است. خانم آگنیتسکا بروگ، کارشناس دفاعی حزب سبزهای آلمان در این باره گفت، دولت با این اقدامات در مقابل تحریکات ترکیه فقط خود را مسخره کرده است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала