صلح با امریکایی ها محقق نمی شود/ مدافعان حقوق بشر در افغانستان در باره جنایات رخ داده سکوت نکنند

© Photo / US Army / Staff Sgt. Shane Hamannنیروهای امریکایی در افغانستان
نیروهای امریکایی در افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
فضل عظیم زلمی مجددی با انتقاد از پرتاب مادر بمب‌ها به شهرستان اچین ننگرهار گفت: واقعیت چیزی نیست که مردم افغانستان به آن چشم دوخته‌اند و کلید صلح را در حضور آمریکایی‌ها جستجو می‌کنند، چون جستجو کردن صلح در وجود امریکایی‌ها اشتباهی بیش نیست.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، نماینده مجلس نمایندگان افغانستان در نشست بهاری مجمع پارلمانی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در شهر تفلیس پایتخت گرجستان از امریکا بدلیل استعمال بزرگترین بمب غیر اتمی‌اش در شهرستان اچین ولایت ننگرهار شکایت کرد.

فضل عظیم زلمی مجددی عضو مجلس نمایندگان افغانستان که به همراه یک هیات پارلمانی در این نشست شرکت کرده بود، گفت: امریکا با این عمل ثابت کرد علاوه بر اینکه در پی آوردن صلح و آسایش نیست، می‌خواهد افغانستان را میدان آزمون سلاح‌های کشتار جمعی و سنگین وزن خود بسازد تا به این وسیله حضور نیروهای خارجی به ویژه نیروهای امریکایی را در کشور و منطقه استقرار دائمی یابند.

Президент США Дональд Трамп встретился с лидерами ЕС в Брюсселе - اسپوتنیک افغانستان
فارن افرز: در افغانستان ترامپ باید این 4 استراتژی را به کار بگیرد

حضور امریکا در افغانستان هیچ سودی ندارد

این عضو مجلس نمایندگان افغانستان که یکی از مخالفان سرسخت امضای پیمان امنیتی میان کابل و واشنگتن می‌باشد، گفت: حضور نظامیان خارجی از جمله امریکایی‌ها سودی به ثبات و امنیت در افغانستان نمی‌رساند بلکه زیان‌های سیاسی و امنیتی بیشتری به کشور وارد خواهند کرد.

مجددی خاطرنشان کرد: تجربه تاریخی نشان می‌دهد که حضور امریکایی‌ها در هر کشور تنها بخاطر میدان آزمایش، اهداف استراتژیک ، قدرت نمایی‌ها واستعمال سلاح‌های کشتار جمعی و جدید پنتاگون بوده، نه آوردن صلح و تحقق عدالت.

مجددی با طرح این پرسش که چرا امریکا و متحدانش در بیش از 15 سال با حضور بیش از 160 هزار نیرو نخواستند افغانستان به کشوری با ثبات و امن تبدیل شود، گفت: درحالیکه پناهگاه‌های اصلی ومراکز حمایت مالی و تربیت و آموزش تروریستان در آن سوی «دیورند» راخود تحت نظارت مستقیم دارند و از آن حمایت مالی و لجستیکی می‌مایند، به همین دلیل پس از این نیز برای منافع ملی افغانستان کاری را انجام نخواهند داد.

واشنگتن از داعش و طالبان برای اهداف خود استفاده می‌کند

این عضو مجلس نمایندگان افغانستان تاکید کرد: واقعیت چیزی نیست که مردم افغانستان به آن چشم دوخته‌اند و کلید صلح را در حضور امریکایی‌ها جستجو می‌کنند، چون جستجو کردن صلح در وجود امریکایی‌ها اشتباهی بیش نیست و واشنگتن از حضور طالبان، داعش  وسایر گروه‌های تروریستی برای حضور و پیشبرد اهداف درازمدتشان در افغانستان و منطقه استفاده می‌کند.

مجددی با تاکید بر اینکه امریکا و سایر کشورهای غربی از این گروه‌های تروریستی به عنوان یک ابزار خوب جهت تامین منافع خود کار می‌گیرند و هرگز نمی‌خواهند که این گروه‌ها محو و نابود شوند،گفت: گروه‌های تروریستی وسایلی هستند جهت بدنامی و تعبیری بد از اسلام.

علاوه بر این موضوع، هیات پارلمانی افغانستان در نشست مجمع پارلمانی ناتو در شهر تفلیس گرجستان برگزار شده بود از کشورها و نهادهایی که خود را مدافعان حقوق بشر معرفی می‌کنند، نیز سخت انتقاد کرده است.

این عضو مجلس نمایندگان افغانستان در ادامه صحبت‌هایش گفت: آنان در این نشست از کشورهای مدافع حقوق بشر به این دلیل انتقاد کردند که قطعاً در راستای جنایاتی که در افغانستان انجام می‌شود بی توجه هستند و در این زمینه کوچکترین واکنشی ندارند. 

مجددی در نشست یاد شده، گروه طالبان را زمینه‌ساز ظهور گروه تروریستی داعش در افغانستان خوانده و خواستار به رسمیت شناختن طالبان به عنوان یک گروه تروریستی شده است.

نشست مجمع پارلمانی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی که در تاریخ 26 ماه می سال 2017  در «تفلیس» پایتخت گرجستان آغاز شده بود روز دوشنبه تاریخ 29 می سال جاری میلادی پایان یافت. 

حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان

در این اجلاس پروسه همکاری ناتو با اتحادیه اروپا، راهکارهای مبارزه با تروریسم، اوضاع جاری افغانستان، مسائل مربوط به تامین امنیت در حوزه دریای سیاه بررسی شد.

شرکت‌کنندگان این نشست تعهد داده‌اند که از نیروهای امنیتی افغانستان تجهیز و حمایت مالی خواهند کرد تا در آینده‌ای نزدیک خود کفا شوند.

براساس اطلاعات ارایه شده از سوی این عضو مجلس نمایندگان افغانستان، بیش از 600 نماینده از 28 کشور عضو ناتو و کشورهای غیر عضو که از شرکای ناتو  به شمار می‌روند، به هیات پارلمانی افغانستان اطمینان داده‌اند که نیروهای هوایی افغانستان را با بالگردها و هواپیماهای پیشرفته و ترانسپورتی تجهیز می‌کنند و وسایل زرهی موثر و پیشرفته را در اختیار ارتش ملی، پلیس ملی، امنیت ملی و نیروهای مردمی قرار خواهند داد.

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала