صدور مجوز استخراج معادن شرقی افغانستان در پاکستان

© Photo / U.S. Armyصدور مجوز استخراج معادن شرقی افغانستان در پاکستان
صدور مجوز استخراج معادن شرقی افغانستان در پاکستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
روزنامه" آرمان ملی" در افغانستان مدعی شد که افراد مسلح از ولایت‌های شرقی، پنجابی‌ها و مردم مناطق قبایلی پاکستان تحت عنوان داعش معادن شرق افغانستان را استخراج می‌کنند.

به گزارش سپوتنیک، در حالی که آمریکا و حکومت کابل بر موضوع مبارزه با داعش در شرق افغانستان مانور می‌دهند اما مردم ننگرهار به ویژه در ولسوالی  «اچین» معتقدند که داعش یک پوشش برای استخراج معادن در این ولایت است.

ولایت ننگرهار و بویژه ولسوالی «اچین» به عنوان پایگاه و مرکز فعالیت داعش در افغانستان محسوب می‌شود که حکومت افغانستان و نیروهای خارجی مدعی راه‌اندازی عملیات‌ بزرگی علیه داعش در این ولایت هستند.

مردم ولسوالی اچین معتقدند که افراد مسلح با استفاده از عنوان داعش و ایجاد ناامنی به استخراج معادن در ولسوالی های «اچین»، «کوت»، «ده‌بالا»، «خوگیانی» و «شیرزاد» این ولایت می‌پردازند.

به گفته منابع محلی، معادن بسیاری در ولسوالی های ننگرهار وجود دارند که از سوی «پنجابی‌ها»، اهالی مناطق قبایلی پاکستان و اهالی ننگرهار، لغمان، کنر و نورستان استخراج می‌شوند و تحت عنوان داعش نیز با نیروهای امنیتی افغان می‌جنگند.

بر اساس این گزارش عملیات نیروهای امنیتی افغان نیز تنها در محدوده خاصی صورت می‌گیرد و استخراج غیر قانونی معادن همچنان ادامه دارد.

گفته می‌شود که بیش از یکصد ماشین حفاری روزانه در حال استخراج معادن در مناطق تحت تصرف داعش در این ولایت هستند که مواد معدنی در موتر های بار بری به پاکستان منتقل می‌شوند و پس از بسته‌بندی در شهر «لاهور» با نشان پاکستان به چین و سایر کشورهای عربی صادر می‌شوند.

بر اساس این گزارش، مجوز استخراج معادن و خرید فروش آن از دفتری موسوم به نمایندگی داعش در منطقه «حیات‌آباد» شهر پشاور صادر می‌شود.

برخی از منابع مدعی هستند که در استخراج این معادن علاوه بر پنجابی‌ها و افراد به اصلاح گروه داعش برخی از مقامات محلی و نمایندگان افغان در پارلمان افغانستان نیز دخیل هستند که سالانه میلیون‌ها دلار از این تجارت سود می‌برند.

پیش از این، «امرالله صالح» وزیر دولت در امور اصلاحات امنیتی نیز گفته بود که گروه داعش در شرق افغانستان در واقع شبه نظامیان وابسته به سازمان اطلاعات ارتش پاکستان هستند که تحت عنوان داعش فعالیت می‌کنند.

برخی از کارشناسان افغان می‌گویند که داعش در شمال افغانستان فعالیت‌ خود را گسترش داده و از سوی بالگردهای ناشناس حمایت تدارکاتی می‌شود تا به کشورهای آسیای مرکزی دست یابد، آمریکا با راه‌اندازی عملیات در شرق افغانستان علیه داعش نمادین برای تمرکززدائی و فریب اذهان عمومی تلاش می‌کند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала