پیشنهاد چین جهت برگزاری اجلاس امنیت دفاعی

© Sputnik / Sergueï Guneïevپیشنهاد چین جهت برگزاری اجلاس امنیت دفاعی
پیشنهاد چین جهت برگزاری اجلاس امنیت دفاعی - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
شی جین پینگ پیشنهاد برگزاری نشست امنیت دفاعی در چارچوب سازمان همکاری های شانگهای را مطرح کرد.

به گزارش اسپوتنیک، شی جین پینگ رهبر چین در نشست سازمان همکاری های شانگهای پیشنهاد برگزاری اجلاس امنیت دفاعی را مطرح کرد. وی همچنین از تمامی اعضای این سازمان خواست که توانشان را برای عادی سازی شرایط در افغانستان و مبارزه با قاچاق کالا متحد سازند.

 شی جین پینگ گفته است که چین آمادگی مشارکت درمبارزه سازمان همکاری های شانگهای برای مقابله با تروریسم سایبری را دارد.

علاوه بر این، رهبر چین بر توجیه فعال سازی همکاری های متقابل از سوی ارگان های قضایی، احزاب و ارگان های قانونگذار کشورهای عضو در سازمان همکاری شانگهای تاکید نموده و  پیشنهاد تشکیل یک اتحادیه «مراکز مغزها» در اقتصاد و انجمن تجاری امور تجارت الکترونیک را مطرح ساخته است و  راجع به ادامه تلاش ها برای طرح گزینه های مختلف ساخت بانک توسعه سازمان شانگهای صحبت کرد.

چین همچنین از کشورهای عضو سازمان می خواهد که گام به گام نهادهای همکاری اقتصادی منطقه ای را شکل داده و در این مورد توصیه کرد که از امضای موافقتنامه شانگهای برای تسهیل پروسه تجارت استفاده کنند.

شی جین پینگ درخاتمه اعلام کرد که کشورش تصمیم گرفته 10 میلیارد یوآن (معادل 1،5 میلیارد دالر امریکایی) اضافه بر مبلغ قبلی به دبیرخانه سازمان تخصیص دهد. وی اظهار کرد که چین نمونه بارز تعهد در انجام وظایف خود در شانگهای در سال 2018 خواهد بود.

بیانیه تشکیل سازمان در ماه ژوئن سال 2001 با حضور شش کشور قزاقستان، قرقیزستان، چین، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان به امضا رسید. شش کشور افغانستان، بلاروس، هند، ایران، مغولستان و پاکستان اعضای ناظر سازمان و شش کشور آذربایجان، ارمنستان، کامبوج، نپال، ترکیه و سریلانکا شرکای گفتگوی این سازمان هستند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала