افراد حزب اسلامی 2 معدن را در بغلان تحت تصرف خود قرار دادند

© Sputnik / Alexey Kudenkoافراد حزب اسلامی 2 معدن را در بغلان تحت تصرف خود قرار دادند
افراد حزب اسلامی 2 معدن را در بغلان تحت تصرف خود قرار دادند - اسپوتنیک افغانستان
مسئولان معادن ذغال سنگ بغلان از تصرف معادن کرکر و دودکش توسط «میرویس» یک فرمانده حزب اسلامی گلبدین حکمتیار و مخالفان مسلح دولت خبر دادند.

به گزارش سپوتنیک به نقل ازخبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، مسئولان معادن ذغال سنگ بغلان می‌گویند که از یک سال به این‌سو کار استخراج معادن کرکر و دودکش متوقف شده و این معادن در تصرف «میرویس» یک فرمانده حزب اسلامی گلبدین حکمتیار و مخالفان مسلح دولت قرار دارد.

«شاه‌محمود فیض‌زاد» رییس معادن بغلان با تأیید این موضوع می‌گوید که حکومت اراده قوی برای راه‌اندازی عملیاتی برای باز پس‌گیری کنترل این معادن دارد.

به گفته آقای فیض‌زاد، پس از پاک‌سازی این معادن از وجود مخالفان بررسی‌هایشان را از سر گرفته و کار استخراج را به زودی آغاز می‌کنند.

اما میرویس، یکی از فرماندهان حزب اسلامی گلبدین حکمتیار که به تصرف این معادن متهم است به سلام‌وطندار می‌گوید، سالها است که امنیت این معادن را آنها تامین می‌کنند.

به گفته این فرمانده حزب اسلامی، شرکت افغان کول که قرارداد استخراج این معادن را با حکومت امضا کرده، منابع فلزی این معادن را سرقت کرده است.

این فرمانده حزب اسلامی می‌افزاید، اگر شرکت قراردادی مطابق با متن قرارداد کار کند، آنان با ادامه کارش هیچ مشکلی ندارند.

«محمد رفیع محمدی» کارشناس اقتصادی می‌گوید، بر اساس توافق‌نامۀ حزب اسلامی با دولت، این حزب باید این موضوع را حل کند و کنترل معادن را به دولت و شرکت قراردادی واگذار کند.

مطابق با قراردادی که میان شرکت افغان‌کول، شرکت افغان سمنت و وزارت معادن برای 49 سال به امضا رسیده، شرکت افغان‌کول باید برای تولید سیمان از ذغال‌سنگ این معادن استفاده کند، اما این شرکت‌ از یک سال به این‌سو ذغال مورد نیازش را با بهای ارزانتر از سمنگان وارد می‌کند و کار استخراج معادن کرکر و دودکش را متوقف کرده است.

حدود یک سال پیش شرکت افغان‌کول به دلیل آنچه که حمله افراد حزب اسلامی به این معادن گفته شد، کار استخراج را در این معادن متوقف کرد و حدود 500 کارمند و کارگر این معادن را خانه نشین ساخت.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала