وزیر دفاع سابق اسرائیل: مقام‌های اسرائیل گفتند هیچ توان عملیاتی برای حمله به ایران را نداریم

© Sputnik / Sergey Subbotin /  مراجعه به بانک تصاویر وزیر دفاع سابق اسرائیل: مقام‌های اسرائیل گفتند هیچ توان عملیاتی برای حمله به ایران را نداریم
وزیر دفاع سابق اسرائیل: مقام‌های اسرائیل گفتند هیچ توان عملیاتی برای حمله به ایران را نداریم - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
وزیر دفاع سابق اسرائیل بین سال‌های 2007 تا 2013 در مصاحبه با یک رسانه اسرائیلی درباره طرح ادعایی‌اش برای حمله به ایران توضیحاتی ارائه کرده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «ایهود باراک»، وزیر دفاع اسرائیل بین سال‌های 2007 تا 2013 در مصاحبه با یک رسانه اسرائیلی درباره طرح ادعایی‌اش برای حمله به ایران توضیحاتی ارائه کرده است.

خبرنگار روزنامه «یدیعوت آحارونوت» از «باراک» پرسید: «دوست دارم به سال‌هایی برگردم که شما در کابینه نتانیاهو وزیر دفاع (جنگ) بودید. شما و نتانیاهو در تلاش برای پیشبرد یک عملیات نظامی علیه ایران بودید. چیزی که واقعاً می‌خواستید چه بود؟»

ایهود باراک در پاسخ گفت: «نیت ما این بود که کاری کنیم که امریکایی‌ها هم تحریم‌ها علیه ایران را افزایش دهند و هم عملیات (نظامی) را انجام بدهند. من بیشتر از نتانیاهو طالب حمله بودم.»

وی اضافه کرد: «فرض ما این بود که امریکایی‌ها همه چیز را می‌دانستند- هم درباره عملیات و هم درباره مخالفت‌هایی که با این عملیات از طرف رئیس ستاد مشترک ارتش، "گابی اشکنازی"؛ رئیس موساد، "مئیر داگان"؛ رئیس دستگاه اطلاعات نظامی، "عاموس یادلین"؛ و رئیس شین‌بت، "عاوی دیسکین" وجود داشت. می‌دانستیم که افرادی هستند که روزانه به آنها گزارش می‌دهند.»

ایهود باراک، درباره مخالفت‌های رئیس موساد برای حمله به ایران گفت: «داگان ما را به عنوان یک گروه دوستدار سلاح توصیف می‌کرد. این درست نبود. قرار بود این عملیات، آخرین راه چاره باشد. هدف ایران از انتخاب برنامه هسته‌ایش مانند لیبی یا آفریقای جنوبی، مقاصد بازدارندگی نبود. ایران راه کره شمالی را برگزیده بود. اگر این کشور به سلاح هسته‌ای دست پیدا می‌کرد اوضاع منطقه عوض می‌شد و ممکن بود به یک مشکل موجودیتی برای اسرائیل تبدیل شود.»

مقام سابق کابینه اسرائیل درباره مخالفت‌های «گابی اشکنازی» این توضیحات را ارائه کرد: «وقتی که موضوع انجام این عملیات در سال 2010 به بحث گذاشته شد اشکنازی گفت ما هیچ توان عملیاتی (برای انجام حمله) نداریم.»

وی اضافه کرد: «وقتی که رئیس ستاد مشترک ارتش بگوید هیچ توان عملیاتی نداریم، همان حرف بس است؛ مجوز حمله به حد نصاب نمی‌رسد. متأسفانه کسانی که با این طرح مخالف بودند تحت حمایت رئیس اسرائیل، شیمون پرز قرار داشتند. من علی‌رغم ساعت‌ها تلاشی که انجام دادم نتوانستم او و سایر مخالفان را مجاب کنم.»

ایهود باراک در ادامه به مخالفت‌های رئیس بعدی ستاد مشترک ارتش پرداخت و گفت: «در سال 2011، بنی گانتز رئیس ستاد مشترک شد. او گفت که به نظر من، ما توانایی عملیاتی داریم، ولی انجام این عملیات اشتباه است. مجمعی کوچک متشکل از هشت وزیر را دور هم آوردیم. برآوردمان این بود که اگر این هشت وزیر به آن رأی مثبت بدهند، بقیه اعضای کابینه هم همین کار را انجام می‌دهند. بین خودمان تقسیم کار کردیم: نتانیاهو گفت که موشه یعلون و یوال اشتاینیتز را مجاب خواهد کرد. به من و آویگدور لیبرمن گفت، درست می‌شود. و بعداً یعلون و اشتاینیتز علیه این طرح حرف زدند.»

وزیر دفاع اسبق اسرائیل گفته است که فکر می‌کند بنیامین نتانیاهو تمام تلاشش را برای جلب موافقت دو وزیر یاد شده به کار نگرفته بود و هر سال درباره اینکه نخست‌وزیر اسرائیل اصلاً عزمی برای حمله به ایران داشت، بیشتر دچار تردید شده است.

باراک اضافه کرد: «به نتانیاهو پیشنهاد کردم که موضوع فلسطین را پیش ببرد، اگر نه با هدف  رسیدن به توافق، دست‌کم برای جلب موافقت بین‌المللی برای حمله به ایران این کار را انجام بدهد.»

مقام سابق اسرائیلی تصریح کرد: «به او گفتم درست مثل شطرنج است؛ شما یک پیاده را قربانی می‌کنید تا وزیر را از دست ندهید. شاید نتانیاهو می‌‌ترسید در موضوع فلسطین قدمی بردارد.»

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала