سنای افغانستان: هیئت ما به اسلام آباد سفر نمی کند/ امریکا باعث افزایش جنگ در افغانستان است

© AFP 2022 / SHAH Marai Afghan men play football as construction takes place of a new Parliament building in Kabul on February 10, 2015
Afghan men play football as construction takes place of a new Parliament building in Kabul on February 10, 2015 - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
سناتورهای افغان اعلام کردند امریکا و برخی از کشورهای همسایه در تامین صلح و ثبات افغانستان صادقانه عمل نکرده‌اند بنابراین هیئت سنای این کشور نیز به پاکستان سفر نمی‌کند زیرا به نتایج این نشست‌ها اعتماد ندارد.

به گزارش اسپوتنیک، نمایندگان سنای افغانستان اظهارداشتند: اگر رهبران حکومت وحدت ملی به امریکا فشار وارد کنند، بحران جاری در افغانستان حل خواهد شد زیرا امریکا و ناتو از عوامل عمده‌ جنگ در این کشور هستند.

کلیمزی نماینده سنای افغانستان گفت: دولت افغانستان مسئولیت خود را صادقانه انجام نمی‌دهد چون با فشار بر امریکا می‌تواند صلح در افغانستان را برقرار کند.

وی تاکید کرد که امریکا و ناتو از عوامل عمده‌ جنگ در افغانستان هستند.

مجلس سنای افغانستان: خط دیورند غدهء سرطانی شده است - اسپوتنیک افغانستان
مجلس سنای افغانستان: خط دیورند غدهء سرطانی شده است

سناتورهای افغانستان عدم موضع واحد دولتمردان این کشور در قبال جنگ و صلح را نیز از عوامل اساسی گسترش ناامنی‌ها در این کشور می‌دانند.

آصف صدیقی معاون سنای افغانستان اعلام کرد، که کشورهای همسایه در برقراری ثبات در افغانستان نقش سازنده‌ای را در پیش نگرفته‌اند اما افغانستان با امریکا پیمان امنیتی امضا کرده و اگر این پیمان برای امنیت این کشور سودی نداشته باشد پس به هیچ دردی نمی‌خورد.

وی با انتقاد از کشمکش‌های سیاسی و مواضع سیاسیون  علیه یکدیگر گفت: سیاستمداران نباید برای سفارت‌خانه‌های کشورهای خارجی خدمت کنند بلکه باید برای مردم افغانستان کار انجام دهند.

صدیقی همچنین با انتقاد از درخواست اشرف غنی برای سفر هیئت پارلمانی افغانستان به پاکستان گفت که بدلیل اینکه دولت اسلام‌آباد در قبال صلح افغانستان صادقانه عمل نکرده است و در گذشته نیز نشست‌ها در این کشور نتیجه‌ای نداشته بنابراین نمایندگان سنا به پاکستان نخواهند رفت.

از سوی دیگر، بسیاری از سناتورهای افغانستان با انتقاد از چرخش اشرف غنی بسوی پاکستان تاکید کردند که تا روز گذشته پاکستان عامل فاجعه خونین کابل معرفی شده بود اما امروز خواستار سفر هیئت پارلمانی برای گفت‌وگوهای صلح با پاکستان شده است.

کلیمزی از سناتوران افغانستان اظهار داشت، که رهبران حکومت افغانستان باید موضع واحد و قوی اتخاذ کنند چون سیاست‌های متناقض رهبران حکومت منافع ملی افغانستان را با خطر مواجه کرده است.

پس از مدت طولانی روابط پر تنش و دست رد کابل برای بهبود روابط با پاکستان، سرانجام چند روز قبل اشرف غنی با نخست‌وزیر پاکستان در حاشیه اجلاس شانگهای دیدار کرد و بر سر برگزاری نشست‌های دو جانبه و چندجانبه توافق کردند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала