میخائیل گورباچف جواب پوتین را داد

© Sputnik / Dmitriy AstakhovВладимир Путин, Михаил Горбачев, Ангела Меркель, Лотар де Мезьер на форуме "Петербургский диалог" в Дрездене
Владимир Путин, Михаил Горбачев, Ангела Меркель, Лотар де Мезьер на форуме Петербургский диалог в Дрездене - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رهبر شوروی سابق به انتقادات علیه خو دربارۀ اینکه سیاست هایش - برخلاف تعهدات وی - باعث گسترش ناتو در شرق اروپا شده است، پاسخ داد .

به گزارش اسپوتنیک به نقل از گازیتا رو ، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه طی اظهاراتی ناتوانی رهبران شوروی سابق را عامل فروپاشی این کشور دانسته بود.
گورباچف در پاسخ به این اظهارات گفت: "در آن زمان امکان بحث حقوقی درباره این موضوع اصلا وجود نداشت کما اینکه پیمان وارسا نیز به عنوان یک سازمان سیاسی و نظامی تا جولای 1991 پابرجا بود. و کشورهای عضو این پیمان کوچکترین اهمیتی به موضوع "سترش ناتو به سمت شرق نمی دادند".
گورباچف تصریح کرد گسترش ناتو به سمت شرق پس از فروپاشی شوروی آغاز شد یعنی زمانی که این کشور دیگر هیچ رئیسی نداشت. وی خاطرنشان کرد که حرکت ناتو به سمت شرق از سال 2000 شروع شد.
شایان ذکر است که پوتین در یک گفتگوی تلویزیونی گفته بود که میخائیل گورباچف، رئیس وقت اتحادیه جماهیر شوروی با وجود درک ضرورت تغییرات مطلوب در کشور، در برآورد ماهیت و چگونگی ایجاد این تغییر دچار اشتباه شد. مجموعه شوروی در آن زمان دچار اضمحلال شده بود و رهبران وقت، این کشور را دچار فروپاشی کردند.
پوتین همچنین فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی را فاجعه قرن بیستم دانست و گفت که با فروپاشی شوروی 25 میلیون روسی یک باره ظرف یک شبانه روز خود را مردمانی بیگانه در کشورهای نوپا دیدند و همزمان جرقه های جنگ داخلی نیز روسیه را تهدید می کرد.

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала