بازی خطر ناک عربستان با ایران و ترکیه

© AP Photo / Hassan Ammarجانشین ولیعهد عربستان سعودی: چطور با ایران که منتظر ظهور مهدی موعود است مذاکره کنیم؟
جانشین ولیعهد عربستان سعودی: چطور با ایران که منتظر ظهور مهدی موعود است مذاکره کنیم؟ - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
عربستان بازی خطرناکی را با قطر آغاز کرده است و خطر افزایش تنش در عربستان تا حد زیادی وجود دارد.

اسپوتنیک به نقل ازروزنامه فایننشال تایمز انگیسی با بررسی بحران کنونی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس نوشته است: عربستان بازی خطرناکی را با قطر آغاز کرده است و خطر افزایش تنش در عربستان تا حد زیادی وجود دارد.

دیوید گراندر نویسنده مقاله در این باره نوشت: بازی خطرناکی که برای گسترش قدرت در منطقه خلیج فارس در جریان است و محاصره کشور ثروتمند و بلندپرواز قطر توسط عربستان و همپیمانانش در اقدام خصمانه و با هدف توقف سیاست های آن کشور، زنگ خطر را در سراسر جهان به صدا درآورده است.

گراندر می نویسد: دونالد ترامپ رئیس جمهورامریکا در حمایت از عربستان، اقدام به انتشار پیام هایی در شبکه اجتماعی تویتر می کند. زیرا وی ظاهرا بر این باور است که اقدام عربستان باعث وارد آمدن ضربات سهمگینی بر افراطی گری جهادی می شود.
این نویسنده انگلیسی می افزاید: به نظر می رسد در نشست ماه گذشته سران کشورهای عربی و اسلامی با ترامپ در ریاض که طی آن، امریکا صدها میلیارد دالر قرارداد با عربستان در زمینه های تجارتی، سرمایه گذاری و تسلیحات امضا و آنها را به رهبری "جهاد اردوگاه سنی ها" علیه "ایران شیعه" امضا کرد باعث تحریک عربستان علیه قطر شد.
وی افزود: از زمان روی کار آمدن محمد بن سلمان به عنوان جانشین ولیعهد در عربستان و پس از روی کار آمدن ملک سلمان بن عبدالعزیز در سال 2015 عربستان، چاله بزرگی برای خودش حفر کرده است.
نویسنده می افزاید: عربستان خشمگین است. زیرا قطر با ایران به عنوان رقیب سرسخت عربستان در زمینه سلطه بر منطقه و کشور ترکیه ارتباط دارد. عمان و تا حدودی کویت نیز روابط و تماس های خوبی با ایران دارند.
به نوشته فایننشال تایمز، عربستان در قطب کاملا مخالف با بهار عربی قرار دارد. به طوری که عربستان، مخالفین نظام آل سعود در داخل را سرکوب کرده و میلیاردها دالر به شهروندانش به عنوان رشوه پرداخته است. همچنین به حمایت از همپیمانانش در خارج از کشور می پردازد که از جمله می توان به عبدالفتاح السیسی قوماندان اردوی مصر اشاره کرد که به ریاست جمهوری این کشور رسید. ریاض همچنین گروه اخوان المسلمین را ممنوع اعلام کرده است.
نویسنده در ادامه به گرفتار شدن عربستان در جنگ یمن اشاره می کند و می گوید محمد بن سلمان نه تنها می خواست به حوثی ها، درس کوتاهی بدهد، بلکه می خواست به ایران و همپیمانانش در سوریه پیام هایی را منتقل کند.
گراندر خاطرنشان می کند: بیش از دو سال از جنگ علیه یمن گذشته است و قوی ترین کشور عربی، تاکنون نتوانسته است با وجود حجم فراوان تسلیحات خریداری شده از امریکا، فقیرترین کشور عربی را شکست دهد.
به گفته گراندر، محمد بن سلمان که فاقد تجربه سیاسی است نه تنها می خواهد بینی قطر را به خاک بمالد بلکه ماه گذشته تهدید کرد جنگ را به داخل ایران خواهد کشاند.
این گونه سخنرانی میتواند او را از زین اسپ به زمین پائین کند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала