یک مقام کاخ سفید: امریکا آماده اتخاذ رویکرد سخت در قبال پاکستان است

© AP Photo / K.M. Chaudaryیک مقام کاخ سفید: امریکا آماده اتخاذ رویکرد سخت در قبال پاکستان است
یک مقام کاخ سفید: امریکا آماده اتخاذ رویکرد سخت در قبال پاکستان است - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
یکی از مقامات کاخ سفید اعلام کرد که دولت دونالد ترامپ آماده است اقدامات سختی شامل حملات پهپادی، تعلیق کمک‌های مالی و حتی لغو جایگاه پاکستان به عنوان شریک ناتو را علیه این کشور اتخاذ کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «رویترز»، یکی از مقامات دولت امریکا بدون ذکر نامش گفت  که دولت ترامپ آماده است تا رویکرد سختی را در قبال پاکستان اتخاذ کند تا این کشور به سرکوب تروریست‌ها در خاک خودش مجبور شود.

این مقام دولت امریکایی که نخواست نامش فاش شود اظهار داشت: "رویکرد دولت ترامپ می‌تواند شامل افزایش حمله‌های پهپادی، توقف و تعلیق حمایت‌های مالی از پاکستان باشد".

وی افزود: این رویکرد حتی ممکن است در نهایت به لغو جایگاه اسلام‌آباد به عنوان شریک اصلی ناتو که عضو این سازمان نیست نیز منجر شود.

برخی دیگر از مقامات امریکایی به موفقیت‌آمیز بودن این طرح خوش‌بین نیستند، زیرا سال‌ها تلاش امریکا برای محدود کردن حمایت پاکستان از گروه‌های شبه‌نظامی با شکست مواجه شده و منجر به تقویت روابط آمریکا با هند نیز شده است.

مقامات امریکایی نیز اظهار می‌کنند که پس از پایان بررسی منطقه‌ای استراتژی امریکا، کاخ سفید در پی قطع روابط با پاکستان نبوده و به دنبال گسترش همکاری‌ها با اسلام‌آباد است.

این در حالی است که پنتاگون و کاخ سفید از اظهارنظر درباره نتایج بررسی قبل از اتمام آن خودداری کرده‌اند.

با این وجود، «آدام ستامپ» سخنگوی پنتاگون گفت: امریکا و پاکستان در بسیاری از مسایل امنیت ملی شریک باقی خواهند ماند اما گفت‌وگوها حاکی از رویکرد سختگیرانه امریکا نسبت به رسیدگی به پناهگاه‌های شبه‌نظامیان در خاک پاکستان است.

مقام امریکایی افزود: ما پیش از این هرگز استراتژی خود در قبال پاکستان را مشخص نکردیم، اما استراتژی جدید به وضوح خواست ما از پاکستان را مشخص می‌کند.

این در حالی است که برخی دیگر از مقامات امریکایی نسبت به کارآمد بودن استفاده از سیاست چماق و هویج برای تغییر رفتار پاکستان، هشدار می‌دهند.

این مقامات معتقدند در نهایت، امریکا به متحدی قوی نیاز دارد، هرچند این متحد بی‌نقص نباشد.

امریکا در حالی بار دیگر به دنبال اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان است که کارشناسان معتقدند اعزام این نیروها بدون فشار بر پاکستان با هدف آوردن طالبان بر سر میز مذاکره، شکست خواهد خورد.

«حمد‌الله محب» سفیر افغانستان در واشنگتن بدون اشاره به اقدامات مشخص گفت: امریکا در قبال پاکستان رویکرد بسیار سخت‌تری نسبت به گذشته اتخاذ خواهد کرد.

«لیزا کورتیس» که از مدیران ارشد شورای امنیت ملی امریکا در آسیای مرکزی و جنوب آسیا است به همراه «حسین حقانی» سفیر سابق پاکستان در واشنگتن، گزارشی را نوشته است.

در این گزارش کورتیس و حقانی به دولت ترامپ پیشنهاد می‌کنند تا به اسلام‌آباد هشدار دهد که در صورت عدم همکاری، جایگاه پاکستان به عنوان شریک اصلی ناتو می‌تواند در عرض 6 ماه لغو شود.

این در حالی است که در گزارش ماه فوریه آن‌ها نیز آمده است که درنظر گرفتن پاکستان به عنوان شریک، برای دولت جدید مشکلاتی را به وجود خواهد آورد، همانطور که برای دولت پیشین نیز مشکلاتی را به همراه داشت.

مشخص نیست که دولت ترامپ تا چه اندازه این توصیه را جدی خواهد گرفت.

تهدید گروه‌های تروریستی که در پاکستان از پناهگاه‌های امنی برخوردارند، با حمله انتحاری در منطقه دیپلماتیک نشین کابل که منجر به کشته و زخمی شدن بیش از 500 نفر شد، بیش از پیش بر همه آشکار شد.

بعد از این حمله، سازمان امنیت ملی افغانستان گزارش داد که این حمله توسط «شبکه حقانی» و با حمایت و کمک سازمان اطلاعاتی ارتش پاکستان «آی.اس.آی» صورت گرفته است.

یکی از مقامات امریکایی نیز به رویترز گفت آمریکا هم معتقد است که این حمله توسط شبکه حقانی انجام شده است.

این در حالی است که «مایک مولن» دریاسالار نیروی دریایی ارتش آمریکا نیز در سال 2011 در کنگره این کشور، شبکه حقانی را بازوی «آی.اس.آی» خوانده بود.

پاکستان از سال 2002 تاکنون بیش از 33 میلیارد دلار در قالب کمک از امریکا دریافت کرده است.

سال گذشته پس از آن که «اش کارتر» وزیر دفاع وقت امریکا اقدامات پاکستان علیه شبکه حقانی را کافی ندانست، پنتاگون تصمیم گرفت تا 300 میلیون دلار در قالب «صندوق حمایت از نیروهای ائتلاف» را به پاکستان نپردازد.

یکی از مقامات امریکایی نیز اظهار داشته است که دولت ترامپ در حال بررسی توقف برخی از کمک‌ها از پاکستان است.

اما به نظر می‌رسد کاهش کمک‌های مالی به پاکستان می‌تواند منجر به نفوذ بیشتر چین در پاکستان شود که اخیرا حدود 60 میلیارد دلار در این کشور سرمایه‌گذاری کرده است.

یکی از مقامات امریکایی و کارشناس امور پاکستان نیز که خواست نامش فاش نشود، گفت گزینه دیگری که در حال بررسی است افزایش حملات پهپادی برای نفوذ بیشتر به پاکستان و هدف قرار دادن جنگجویان شبکه حقانی و دیگر تروریست‌ها است.

رئیس ستاد ارتش پاکستان در هفته گذشته بعد از حمله هوایی امریکا این اقدامات را یک‌جانبه خواند و اظهار داشت چنین حملاتی نتیجه عکس خواهد داشت و علیه همکاری‌های کنونی اسلام‌آباد و واشنگتن است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала