امکان جنگ امریکا با روسیه و ایران در سوریه

Telegram
رسانه ها: احتمال جنگ روسیه و ایران با امریکا در نواحی شرقی سوریه وجود دارد

سپوتنیک به نقل از پارتال خبری عصر ایران، رسانه های امریکایی و غربی با ارایه تحلیل هایی اوضاع در مناطق شرقی سوریه را خطرناک توصیف کرده و احتمال رویارویی امریکا با ایران و روسیه را مورد توجه قرار داده اند.

به گزارش عصر ایران برخی رسانه های امریکایی و غربی با ارایه تحلیل هایی اوضاع در مناطق شرقی سوریه را خطرناک توصیف کرده و احتمال جنگ امریکا با ایران و روسیه را مورد توجه قرار داده اند.

سی ان ان در تحلیلی نوشت: رویدادهای روزهای اخیر در سوریه خطر رویارویی نظامی بین امریکا با ایران و روسیه را افزایش داده است.. دو اتفاق در روزهای گذشته خطر احتمال جنگ را بالا برده است. سرنگونی طیاره سوخو 22 اردوی سوریه از سوی امریکا و حمله راکتی اخیر ایران به شهر دیرالزور در شرق سوریه.

این نخستین بار است که ایالات متحده امریکا یک طیاره متعلق به اردوی سوریه را هدف قرار داده است و پنجمین باری است که در دوره دولت دونالد ترامپ نیروهای امریکایی نیروهای دولتی سوریه را مورد هدف قرار میدهند. هم اکنون نیروهای نظامی زیادی با فاصله کم در مناطق تحت اشغال داعش در شرق سوریه در مواضعی نزدیک به هم قرار گرفته اند و این مساله خطر رویارویی نظامی آنها را افزایش داده است.

یکشنبه هفته جاری یک طیاره شکاری امریکایی یک طیاره بمب افگن سوخوی 22 اردوی سوریه را در مناطق نزدیک به محل استقرار نیروهای کُرد تحت حمایت امریکا — در اطراف رقه — سرنگون کرد. در همان روز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به تلافی حملات تروریستی دو هفته پیش داعش در تهران، مقر این گروه تروریستی در شهر دیرالزور سوریه را با 6 راکت برد متوسط هدف قرار داد.این نخستین حمله راکتی مستقیم ایران علیه داعش بود ، این حمله همچنین پیامی آشکار به ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی نیز بوده است.

از سوی دیگر دولت روسیه نیز که حامی دولت سوریه و متحد ایران است، پس از سرنگونی طیاره جنگی سوری به امریکا هشدار داده است که طیارت ائتلاف تحت رهبری امریکا در مناطق غرب دریائی فرات در سوریه را تحت هدف و تهدید بالقوه در نظر خواهد گرفت…

 ناظران و تحلیلگران معتقدند تجمع و تمرکز کنونی نیروهای رقیب در مناطق تحت اشغال داعش در شرق سوریه احتمال وقوع چنین رویارویی های نظامی را اجتاب ناپذیر کرده است.

" کریس هارمر" تحلیلگر ارشد در موسسه مطالعات جنگ در واشنگتن معتقد است: در شرایط کنونی و مادامی که امریکا از نیروهای نظامی کُرد پشتیبانی کرده و برای گروه هایی چون " نیروهای دموکراتیک سوریه " (SDF) در صدد ایجاد قلمرو است، تشدید تنش بین واشنگتن و دولت دمشق اجتناب ناپذیر به نظرمی رسد، چون دولت سوریه خود را ملزم به مقابله با طرح نظامی امریکا در شرق سوریه می بیند و ایران نیز تلاش دارد پیش از ایالات متحده امریکا و متحدین واشنگتن به مناطق سرحدی بین عراق و سوریه تسلط یابد.

نشریه انگلیسی گاردین نیز در گزارشی تحلیلی نوشت: نیروهای امریکایی برای دومین بار در 12 روز گذشته یک پهپاد ساخت ایران متعلق به ارتش سوریه را در جنوب این کشور سرنگون کردند. این اقدام آمریکا نشانه ای دیگر از تشدید تنش احتمالی بین واشنگتن و تهران برای به کنترل درآوردن مناطق مرزی عراق و سوریه است…

در حالی که گروه تروریستی داعش در حال بیرون رانده شدن از قلمروهای اشغالی خود در شرق سوریه است همه نشانه ها حاکی از رقابت قدرت های منطقه ای و بین المللی برای پر کردن جای داعش در این مناطق است و در این راه احتمال تشدید تنش های نظامی بین قدرت های رقیب افزایش یافته است.

وب سایت امریکایی پولیتیکو نیز با ارایه تحلیلی در این باره نوشت: ترامپ نمی تواند بدون رویارویی با نقش و نفوذ مخرب! ایران در سوریه، گروه داعش را شکست دهد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала