عواقب تخریب خانه‌های شیعیان در عربستان

© Flickr / edward musiakعواقب تخریب خانه‌های شیعیان در عربستان
عواقب تخریب خانه‌های شیعیان در عربستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
آسوشیتدپرس با انتشار گزارشی جامع از تخریب بخش تاریخی شهر العوامیه در شرق عربستان نسبت به اوج‌گیری خشونت در این منطقه هشدار داده است. در سال جاری دست‌کم شش نظامی، شش شبه‌نظامی شیعه و شماری از شهروندان عادی کشته شده‌اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارشی درباره تخریب محله تاریخی "المسوره" در شهر العوامیه در شرق عربستان سعودی منتشر کرده است. نویسنده این گزارش به تخریب مرکز تاریخی شهر که دست‌کم ۴۰۰ سال قدمت دارد و همچنین حمله به ساکنان آن پرداخته و تاکید کرده است که دولت عربستان با این اقدام، تنشی را که در سال‌های اخیر پیوسته وجود داشته، شدت می‌بخشد.
در ماه مه سال جاری سازمان ملل نسبت به تخریب خانه‌ها در این محله اعتراض کرد اما مقامات عربستان گفتند که نابودی این محله برای نوسازی آن و بالابردن استاندارد زندگی ساکنانش صورت می‌گیرد.
به گفته این منبع به نقل از منصور الترکی، سخنگوی وزارت کشور عربستان «تروریست‌ها در العوامیه فعالیت مسلحانه خود را افزایش داده‌اند.»
به گفته شاهدان عینی، حضور گسترده نیروهای امنیتی با موترهای زرهی در این شهر، اوضاعی مشابه حکومت نظامی را تداعی می‌کند.
در درگیری‌های سال جاری میلادی در العوامیه، دست‌کم ۶ نظامی، ۶ شبه‌نظامی شیعی و شماری از شهروندان عادی کشته شدند. اکثر این درگیری‌ها در هفته‌های اخیر، پس از آغاز تخریب محله "المسوره" رخ داده است.
به گفته سخنگوی پولیس، یک کارگر تبعه آسیای جنوبی نیز که در عملیات ویران کردن خانه‌ها شرکت داشته، کشته شده است.
آسوشیتدپرس ضمن اشاره به روابط پرتنش میان ایران و عربستان سعودی نوشته است که ریاض ادعا می‌کند، اقدامات مسلحانه در العوامیه در خارج برنامه‌ریزی می‌شوند.
اعتراض‌های شیعیان العوامیه پدیده تازه‌ای نیست، اما پس از دستگیری و اعدام شیخ نمر النمر، روحانی سرشناس شیعه و از رهبران حرکات اعتراضی علیه دولت، افزایش پیدا کرده است.
شیخ‌نمر پیوسته به "تبعیض علیه شیعیان" در عربستان اعتراض می‌کرد و از جانب مقامات عربستان به "تحریک فتنه طایفه‌ای" و "دعوت به قیام مسلحانه" متهم شده بود.

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала