سی ان ان جزئیات توافقنامه های سری قطر باهمسایگانش را افشا کرد

CC BY 2.0 / red, white, and black eyes forever / CNN Centerسی ان ان جزئیات توافقنامه های سری قطر باهمسایگانش را افشا کرد
سی ان ان جزئیات توافقنامه های سری قطر باهمسایگانش را افشا کرد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
شبکه تلویزیونی سی ان ان مدعی شد که به نسخه ای از توافقنامه های سری بین قطر و همسایگانش دست یافته است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از صدا و سیما، سی ان ان مدعی شد که این شبکه به صورت اختصاصی به نسخه ای از توافقنامه های بین قطر و همسایگان این کشور در سال 2013 و 2014 دست یافته است که می تواند نحوه ایجاد اختلافات دیپلماتیک را روشن سازد. همسایگان قطر این کشور را به اتهام حمایت و تامین مالی تروریزم منزوی کردند و این اختلافات فراتر از سطح منطقه است.
جیم شوتو خبرنگار سی ان ان در گزارشی گفت: سی ان ان متوجه شده است قطر چند توافقنامه سری با همسایگان خود در 2013 و 2014 امضاء کرده و وعده داده از حمایت از گروه های مخالف و دشمن در این کشورها و همچنین مصر و یمن دست بر می دارد.
این مطالب براساس کپی توافقنامه هایی است که سی ان ان به صورت اختصاصی به آن دست یافته است. وجود این توافقنامه ها آشکار شده بود اما محتویات و خود این اسناد همچنان به خاطر حساسیت آن محرمانه بود. نخستین توافقنامه به صورت دست نوشته است که پادشاه عربستان سعودی، امیر قطر و امیر کویت آن را امضاء کردند. سی ان ان این توافقنامه را از طریق یک منبع در منطقه که به این اسناد دسترسی داشته، بدست آورده است.
بر بالای دومین توافقنامه که تاریخ آن مربوط به سال 2014 است، مهر فوق محرمانه خورده است و پادشاه بحرین، ولیعهد ابوظبی و صدراعظم امارات متحده عربی آن را امضاء کردند. اکنون کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس قطر را به عمل نکردن این دو توافقنامه متهم کرده اند. این اسناد به تشخیص علت بروز بدترین بحران دیپلماتیک در خاورمیانه در چند دهه اخیر کمک می کند. پایبندی به این توافقنامه ها از شش اصول کشورهای خلیج برای بهبود روابط با قطر بود.
این در حالی است که قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی را به نقض مفاد این توافقنامه ها و حمله به حاکمیت مستقل خود متهم کرده است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала