وضع ناگوار و تلخ اطفال یمن

© AP Photo / Hani Mohammedوضع ناگوار و تلخ اطفال یمن
وضع ناگوار و تلخ اطفال یمن - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
گاردین: وبا و گرسنگی 80% کودکان یمن را به کام مرگ کشانده است

روزنامه بریتانیائی طی در مورد اوضاع یمن نوشت که طیارات عربستان اکثر زیربنا یمن را نابود کرده و مردم این کشور به آب تمیز وصحی دسترسی ندارند و گرسنگی و مرض وبا جان 80% از کودکان یمنی را با خطر انداخته است.

اسپوتنیک به نقل از تسنیم، روزنامه گاردین در گزارشی نوشت که سازمان ملل هشدار داده که کودکان یمن گروهی هستند که در حال تحمل سختی‌های جنگ یمن بوده و 80 فیصد از کودکان این کشور احتیاج مبرم به غذا داشته و دو ملیون کودک نیز از سوء تغذیه حاد رنج می‌برند.

روزنامه گاردین نوشت که تاثیرات جنگ و گرسنگی بر جوانان این کشور که حدود 12.5 میلیون نفر هستند به دلیل بدترین بحران وبا در جهان تشدید یافته است.

سه سال تجاوز عربستان به یمن، کشتارهای زیادی به همراه داشته و ملیون‌ها نفر از مردم این کشور علاوه بر اینکه با گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کنند آواره شده‌اند.

همچنین حملات هوائی عربستان در نابودی زیربنا‌های این کشور به این معنی است که 14.5 میلیون نفر از جمعیت این کشور که 8 میلیون نفر آنها را نیز کودکان تشکیل می‌دهند به آب تمیز و صحی دسترسی نداشته و انتظار می‌رود که تعداد موارد مریضی وبا در این کشور تا پایان سال جاری میلادی به 600 هزار نفر برسد.

"بسمارک سوانگین" مسئول ارتباطات یونیسف گفت که نصف از موارد احتمالی مبتلا به  مرض وبا و 25 درصد از تلفات این مرض کودکان بوده است.

بر اساس گزارشات، صحنه‌هایی که در شفاخانه ها مشاهده می‌شود بسیار بغرنج و دردناک بوده به گونه‌ای که کودکان بر روی زمین شفاخانه ها افتاده قادر به حرکت نبوده و پدران و مادرانشان نیز بدون هیچگونه توانایی در کنارشان قرار دارند.

سوانجین می‌گوید: زمانی که از مادران این کودکان درباره وضعیت پیش آمده سوال می‌شود، تنها می‌گویند که توکل شان را به خدا سپرده‌اند و امید شان صرف به خدا است و این هم نشان دهنده وسعت یاسی است که آن را احساس می‌کنند.

"کارولین آنینگ" مشاور سازمان نجات کودکان می‌گوید: سالون‌های عیادت مریضان در شفاخانه‌ها با نقص شدید تجهیزات و نیروی انسانی مواجه بوده و کودکان بر روی زمین شفاخانه ها معالجه می‌شوند و بر روی هر تخت 6 کودک خوابیده‌اند.

وی افزود: کشورهای مختلف تعهد داده بودند که طی سال جاری 2.1 میلیارد دالر به صورت کمک‌های بشردوستانه به یمن بدهند اما تا کنون فقط یک سوم از این کمک‌ها محقق شده است.

بسته بودن بندر اصلی الحدیدة و میدان هوائی صنعاء نیز به پیچیده شده اوضاع منجر شده     

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала