علاقمندی آمریکا به معادن افغانستان

© REUTERS / Jonathan Ernstامنیت ملی آمریکا به معادن افغانستان گره خورده است
امنیت ملی آمریکا به معادن افغانستان گره خورده است - اسپوتنیک افغانستان
یک تن از مشاوران ارشد کاخ سفید با تایید گزارش روزنامه نیویورک تایمز مبنی بر علاقمندی ترامپ به استخراج معادن افغانستان، گفت: در عصر کنونی نمی توان بحث اقتصاد را از امنیت ملی جدا محاسبه نمود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل مهر، سباستین گورکا، معاون دستیار دونالد ترامپ در مصاحبه با صدای آمریکا گفت: برای دانستن اینکه آیا آمریکا در جنگ افغانستان برنده خواهد شد و یا خیر باید به این پرسش پاسخ داد که چرا افغانستان برای آمریکا اهمیت پیدا کرد و منافع ملی که واشنگتن را به کابل وصل کرده است، کدام هستند.
گورکا افزود: ایالات متحده پس از حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001 نیروهای خود را به افغانستان فرستاد تا از این کشور برای حمله علیه آمریکا استفاده نگردد.
معاون دستیار ترامپ در ادامه گفت اگر تعریف ماموریت آمریکا در افغانستان همین باشد که واشنگتن نگذارد از افغانستان برای حملات گسترده علیه امریکا استفاده شود، پس به گفته وی آمریکا می تواند در جنگ افغانستان پیروز شود.
گورکا گفت که دولت دونالد ترامپ اکنون نمی خواهد سیاست بازنگری شده واشنگتن در قبال افغانستان را فاش سازد و یا در مورد پیامد های احتمالی آن صحبت کند.
به گفته گورکا، این کاری است که دولت قبلی آمریکا به رهبری «باراک اوباما» آن را انجام می داد.
وی با انتقاد از اعلام پیش از وقت سیاست آمریکا در قبال افغانستان توسط دولت اوباما گفت که از این اقدام، دشمنان و رقبای ایالات متحده سوء استفاده کردند.
وی افزود: دولت ترامپ نمی خواهد اشتباهات 16 سال گذشته آمریکا در افغانستان را تکرار کند.
گورکا، در پاسخ به این پرسش که آیا وی گزارش روزنامه نیویورک تایمز مبنی بر علاقمندی ترامپ به استخراج معادن افغانستان را تایید می کند و یا خیر گفت: نمی خواهد درباره این گزارش اظهار نظر کند، اما افزود که در عصر کنونی نمی توان بحث اقتصاد را از امنیت ملی جدا دانست.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала