ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

کشف شهر "اکلانتیس" در سواحل آسترالیا

© Photo / Gabriel Barathieu/Underwater Photographer of the Year 2017Фотография французского фотографа Gabriel Barathieu "Dancing Octopus", победитель конкурса Underwater Photographer of the Year 2017
Фотография французского фотографа Gabriel Barathieu Dancing Octopus, победитель конкурса Underwater Photographer of the Year 2017 - اسپوتنیک افغانستان
زیست‌شناسان موفق به کشف شهری در اعماق اقیانوس شده‌اند که اکتلانتیس نام دارد و ثابت می‌کند گونه اختاپوس‌های غمگین به اندازه‌ای که تصور می‌شد منزوی نیستند.

براساس گزارش Science Alert ، شهر اكلانتيس از حفره‌هايي متشكل از توده‌هاي ریگ و صدف تشكيل شده‌است و نزديك 15 اختاپوس در آن سكونت دارند. زيست‌شناسان دريايي با ثبت 10 ساعت ويديو از اين شهر كوچك كه در عمق 10 تا 15 متري از آب واقع شده و ابعادي برابر 18 در 4 متر دارد، متوجه رفتار اجتماعي اختاپوس‌هاي گونه تتريكوس يا اختاپوس‌هاي غمگين شدند.
محققان شاهد آن بودند كه اختاپوس‌هاي غمگين با يكديگر ملاقات مي‌كنند، در كنار يكديگر زندگي مي‌كنند، با هم ارتباط برقرار كرده و اختاپوس‌هاي بیگانه را از شهر مي‌رانند و حتي يكديگر را از غارهاي شهر اخراج مي‌كنند، ظاهرا زندگي در شهر اكتلانتيس چندان هم ساده نيست.
به گفته محققان اين رفتارها ناشي از انتخاب طبيعي هستند و شباهت زيادي به رفتارهاي اجتماعي مهره‌داران دارد و نشان از آن دارد كه در صورتي كه شرايط مهيا باشد، روند تكامل نتايج بسيار مشابهي را در گونه‌هاي كاملا متفاوت به دنبال خواهد داشت.
شهر اختاپوس‌ها در اعماق خليج ژرويس در ساحل شرقي استراليا كشف شده‌است و تا محل مشابه ديگري كه در سال 2009 كشف شد و اكتوپليس نام دارد فاصله چنداني ندارد،‌شهري كه محققان در آن شاهد نوعي باشگاه مشت‌زني اختاپوس‌ها بوده‌اند.
تمامي اين يافته‌ها حاكي از آن هستند كه برخلاف تصور موجود،‌اختاپوس‌هاي غمگين موجوداتي منزوي نيستند و رفتارهاي اجتماعي متداولي در ميان آنها ديده مي‌شود. محققان احتمال مي‌دهند شهرهاي مشابه زيادي در اعماق اقيانوس‌ها وجود داشته باشند كه تا به امروز از چشم آنها پنهان باقي مانده‌اند.

 

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала