ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفا لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

ترامپ در دیدار با غنی: دفتر طالبان در قطر مسدود شود

© Photo / ارگترامپ در دیدار با غنی: دفتر طالبان در قطر مسدود شود
ترامپ در دیدار با غنی: دفتر طالبان در قطر مسدود شود - اسپوتنیک افغانستان
دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا روز پنجشنبه گذشته در دیدار با محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان، پافشاری کرده است تا فعالیت دفتر سیاسی طالبان را در قطر پایان یابد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه بریتانیایی گاردین، در این دیدار دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده امریکا از بر مسدود نمودن دفتر سیاسی طالبان در قطر که بیشتر از شش سال به عنوان کانال گفت و گو فعالیت می‌کنند، پافشاری نموده است.
بربنیاد نوشته گاردین، دونالد ترامپ بخاطر چند دلیل خواستار مسدود شدن این دفتر شده است که یکی از آنها نا موثر بودن آن برای برنامه صلح که باراک اوباما، رییس جمهور پیشین امریکا راه انداخته بود، می باشد. 
حکومت افغانستان تا به حال این تصمیم را رسماً اعلام نکرده است اما تصمیم نهایی مسدود شدن این دفتر به دست دولت قطر خواهد بود.
بربنیاد گزارش گاردین، این موضوع هفته گذشته با پادشاه قطر نیز از سوی ترامپ مطرح شده است.
دفتر سیاسی طالبان در قطر در سال ۲۰۱۱ میلادی پس از نخستین دیدار مقامات امریکا و طالبان در آلمان، ایجاد شد و گام های بیشتر برای شکل گرفتن این دفتر به سفارت رسمی این گروه، چون برافراشتن پرچم طالبان بر فراز این ساختمان نیز برداشته شد اما از سوی دولت افغانستان با مخالفت روبرو شد ولی این دفتر به شکل غیررسمی تا امروز باز است.

در دفتر سیاسی طالبان در قطر ۳۶ عضو گروه طالبان حضور دارند که بخاطر مذاکرات صلح نماینده گی کنند اما آگاهان و بیشتر مقام‌های افغان فعالیت و مذاکرات این دفتر را نا موثر می‌دانند.
این دفتر در پی رهایی و تبادله یک جنرال ارشد امریکایی با پنج زندانی طالبان در گوانتانامو ایجاد شده است و همچنان هدف آن گفتگوهای مستقیم با طالبان عنوان شده است که پاکستان یکی از کشورهای دخیل در روند صلح، از همان ابتدا با ایجاد این مرکز مخالف بود. 
دولت افغانستان نیز این دفتر را به گونه‌یی، رسمیت بخشیدن به گروه طالبان تلقی کرده و چندان از فعالیت آن در بیرون از افغانستان راضی نبوده و آن را محلی برای بازدید مستقیم طرف‌های سومی با گروه طالبان عنوان می کند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала