ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

آمادگی طالبان به مصالحه

© AFP 2021 / Noorullah Shirzadaآمادگی طالبان به مصالحه
آمادگی طالبان به مصالحه - اسپوتنیک افغانستان
رهبران سیاسی طالبان در قطر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که امریکا با کارشکنی در روند صلح به دنبال حفظ حضور نظامی خود در افغانستان است در حالیکه طالبان در صورت پذیرفته شدن شرایط شان حاضر به مصالحه هستند

اسپوتنیک به نقل ازتسنیم، رهبران طالبان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند در صورتی که شرایط طالبان پذیرفته شده و حقوق شرعی آنها تامین گردد، برای حل مسالمت آمیز بحران جاری در افغانستان آمادگی دارد.

رهبران سیاسی طالبان تاکید کردند، که امریکا عامل جنگ در افغانستان است و  تبلیغاتی که در مورد این گروه صورت می‌گیرد حقیقت ندارد و در صورتی که شرایط و حقوق شرعی این گروه پذیرفته شود، حاضر به مصالحه بین‌ افغانی با تضمین جامعه جهانی هستند.

طالبان در این بیانیه‌ درباره تلاش برای بستن دفتر سیاسی قطر هشدار داده و تاکید کرد که امریکا مسئول عواقب ناگوار بستن دروازه صلح با این گروه خواهد بود.

این گروه وجود دفتر سیاسی طالبان در قطر را نشانه‌ تمایل این گروه به صلح دانسته و دولت افغانستان را متهم به کار شکنی در روند صلح کرده است.

در این بیانیه آمده است که دفتر سیاسی طالبان به تلاش‌های خود ادامه می‌دهد اما طرف مقابل بارها در روند صلح کارشکنی کرده و حالا شایعاتی مبنی بر بستن دفتر سیاسی طالبان در قطر منتشر کرده اند که نشان دهنده موضع متقابل آنها در برابر صلح است.

بر اساس این بیانیه قرار بود که هیئت سیاسی طالبان در نشست دوم بن در سال 2011 میلادی شرکت کند اما دولت افغانستان با همکاری امریکا مانع آنها شد و در اعتراض به تشکیل دفتر سیاسی این گروه سفیر افغان را از قطر به کابل فراخواندند.

ماه آگوست سال جاری نیز قرار بود که نشست پگواش در قزاقستان با حضور هیئت سیاسی طالبان برگزار شود، اما دولت افغانستان و امریکایی‌ها مخالفت کردند.

در پایان این بیانیه طالبان تصریح کردند که امریکا و دولت افغانستان عزم واقعی برای مصالحه ندارند زیرا امریکا برای حفظ حضور نظامی خود در این کشور تلاش دارد، امریکا و دولت افغانستان باید بدانند که عواقب ناگوار بستن دفتر سیاسی طالبان به عهده آنها خواهد بود.

این در حالی است که برخی از رسانه‌های غربی اخیرا گزارش‌های منتشر کردند که ترامپ از اشرف غنی خواسته است تا دفتر سیاسی طالبان در قطر را مسدود کند، زیرا این گروه تمایلی برای صلح ندارد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала