امیدواری حکمتیار بر کسب حمایت کوچی ها در انتخابات پارلمانی

© AFP 2022 / Noorullah Shirzadaامیدواری حکمتیار بر کسب حمایت کوچی ها در انتخابات پارلمانی
امیدواری حکمتیار بر کسب حمایت کوچی ها در انتخابات پارلمانی - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رهبر حزب اسلامی افغانستان در تلاش برای کسب حمایت اقوام کوچی در انتخابات پارلمانی در این کشور افغانستان به تازگی گفته که اقوام کوچی نقش تاثیرگذاری در مسائل ملی دارند، بنابراین دولت به محرومیت آنها پایان دهد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی که تلاش دارد تا در انتخابات آینده نقش این حزب را در پارلمان و حکومت افغانستان گسترش دهد با اعلام حمایت از اقوام کوچی از آنها خواسته تا در انتخابات پیش رو حضور پرشوری داشته باشند.
حکمتیار در دیدار با بزرگان اقوام کوچی گفت: مانند سایر اقوام محروم، محرومیت کوچی‌ها نیز پایان یابد زیرا به گفته‌ وی آنها در مسائل ملی نقش مهمی دارند.
وی از دولت افغانستان خواست تا به حقوق کوچی‌ها مانند سایر اقوام رسیدگی کند و به روند غصب زمین نیز پایان دهد. گفته می‌شود که این اظهارات حکمتیار کنایه به اقوام ولایت‌های مرکزی بوده است.
رهبر حزب اسلامی با تاکید به لزوم اتحاد اقوام کوچی گفت: ما پارلمان قدرتمندی تشکیل می‌دهیم و اجازه نمی‌دهیم تا مفسدان و غاصبان زمین بار دیگر به قدرت برسند.
به نظر می‌رسد که حکمتیار با اعلام حمایت از اقوام کوچی درصدد کسب آرای آنها در انتخابات آینده پارلمانی به نفع حزب اسلامی افغانستان است.
پیش از این نیز «عمر نثار» مدیر مرکز مطالعات افغانستان مدرن گفته بود که حکمتیار برای ایجاد ائتلاف گسترده در پارلمان با هدایت رای پشتون‌ها در جنوب و شرق افغانستان تلاش دارد تا حکومت آینده افغانستان را کنترل کند.
به گفته‌ مدیر مرکز مطالعات افغانستان، حکمتیار بر خلاف سیاستمداران احزاب شمالی افغانستان خواستار نظام فدرالی نیست بلکه به عنوان یک ملی گرای پشتون خواستار تقویت قدرت حکومت مرکزی است.
از سوی دیگر «ژورنال آسیایی درباره تروریسم» در گزارشی قبل از این اعلام کرده بود که ملی گرایان پشتون در داخل و بیرون دولت افغانستان برای منافع شخصی شان اقوام کوچی را به تجاوز به ملکیت‌های سایر اقوام بویژه هزاره‌ها تشویق می‌کنند.

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала