ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنیدلطفا لینک ارسال شده به ایمیل

گروشکو: ناتو هنوز آماده همکاری با روسیه در افغانستان نیست

© AFP 2021 / John Thysگروشکو: ناتو هنوز آماده همکاری با روسیه در افغانستان نیست
گروشکو: ناتو هنوز آماده همکاری با روسیه در افغانستان نیست - اسپوتنیک افغانستان
نماینده دایم فدراسیون روسیه در ناتو گفت، مسکو آماده همکاری با تمام طرف های ذینفع برای حل بحران افغانستان است، اما ناتو آمادگی برقراری چنین روابطی را با روسیه ندارد.

Постоянный представитель Российской Федерации при НАТО Александр Грушко - اسپوتنیک افغانستان
گروشکو:ناتو تهدید جدی برای افغانستان است
به گزارش اسپوتنیک، الکساندر گرشکو نماینده دایم فدراسیون روسیه در ناتو گفت:- "ما آماده همکاری با تمام طرف های که خواهان همکاری در آوردن صلح و ثبات در افغانستان می باشند، هستیم. اما ناتو تاکنون آمادگی برقرار کردن چنین روابطی را ندارد".

به گفته وی، طرف روسیه به طور منظم مسائل مربوط به وضعیت افغانستان را در شورای روسیه و ناتو (NRC) مطرح می کند، چرا که موضوع حل و فصل بحران افغانستان بر منافع امنیتی روسیه و ناتو تاثیر می گذارد. وضعیت اکنون در افغانستان روز به روز بدتر می شود و روسیه در حال حاضر کمک به اعضای این اتحادیه در بخش آموزش و پرورش مارموریت ناتو به عنوان «پشتیبانی قاطع» می کند.

او گفت: پارادوکس این است، که افغانستان نباید به یک پناهگاه امن برای سازمان های تروریستی از جمله گروه تروریستی «دولت اسلامی» تبدیل شود. که این گروه هم برای ناتو و هم برای روسیه تهدید به شمار می آید. اما ناتو تمام همکاری های عملی خود را با ما قطع کرده است.

او تاکید کرد: چه کسی از آموزش مشترک کارکنان خدمات ضد مواد مخدر افغانستان در آسیای مرکزی و پاکستان سود برد؟ در کل در چارچوب همکاری با ناتو بیش از 4 هزار متخصص برای بخش های مربوطه آموزش دیده اند.

گروشکو در ادامه گفت: آیا ناتو نیاز به آموزش تکنسین برای هلیکوپترهای افغانستان که در شوروی و روسیه تولید شده است، ندارد؟ این ماشین آلات هسته ای مرکزی نیروی هوایی جمهوری اسلامی افغانستان را تشکیل می دهد و شاید لیست فرصت های از دست رفته ادامه یابد.

این دیپلمات گفت: مطمئن باشید که روسیه آماده همکاری با تمام کسانی که «صادقانه در برقراری صلح در این کشور علاقه مند هستند، همکاری می کند» و دنبال اهداف ژئوپلیتیک خود نیست و این با هدف برقراری ثبات در جمهوری اسلامی افغانستان سازگار نیست.

او اظهار داشت: ما امروز هیچ نشانه ای که اعضای ناتو خواهان بازگرداندن فعالیت و کار با گروه کاری روسیه باشد را نمی بینیم. ناتو در افغانستان برای امنیت شهروندان خود و روسیه پروژه های مهم را می تواند به پیش ببرد.

او در ادامه گفت: با این تصمیم سیاسی ناتو شهروندان این کشورها از نا امنی و مواد مخدر رنج می برند.

گروشکو به موضوع مهاجرت هم اشاره کرد و گفت: در حال حاضر افغانستانی ها بخش بزرگی از جریان مهاجرت در اروپا را تشکیل می دهند و این به نا امنی در خود افغانستان بر می گردد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала